To nejlepší ze Zakynthosu

Řecko Města s dětmi pro dospěláky02/2022

To nejlepší ze Zakynthosu

Zakynthos jsme si zamilovali, krásné moře, krásná příroda, dobrodružství navrch. Pokud vás zajímá co a jak, nechte se inspirovat. V článku najdete tipy na výlety, na pláže, jak si zaplavat s želvami, kolik stojí půjčit si auto.

Vstupní brána je letiště v "hlavním městě" Zakynthos (Řekové mu říkají Zante). Samotné město je vyhlášené nákupní zónou, pobřežní promenádou, kostelíkem svatého Dionýse. Město můžete omrknout z vyhlídky Bochali. Na ostrově v 50. letech minulého století všechny budovy lehly při zemětřesení, takže nějaké klasické bílé baráčky s modrýma okenicema na Zakynthosu nenajdete. Ani moc památek, asi až na 3 kostelíky, klášter a zámek.

Dovolenková letoviska
Největší dovolenková letoviska jsou Kalamaki a Laganas. Obě téměř vedle sebe na jedné megadlouhé písčité pláži. Rodiče malých děti ocení jemný písek, velmi pozvolný vstup do vody (ještě po 100 metrech máte vodu po kolena) a vlastně žádné vlny (maximálně vlnky). My jsme bydleli v Laganas, v hotelu Poseidon beach přímo na pláži. Největší dětskou atrakcí v hotelu byl bazén a přilehlé moře. Nějaké prolézačky tu nenajdete, je tu menší koutek, ale je dost na slunci a klubovna byla z důvodu pandemie uzavřena. Animátoři dělají akce v bazénu a večer diskošku. Perfektní wifi - takhle stabilní a rychlou nemáte mnozí z vás ani doma, dostupnou na pokojích, u bazénu, v restauraci a kousek i na pláži.

Proč sem lidé jezdí
O pláži a příjemném vstupu do moře jsem už psal. Turistické best-of v letní sezoně zahrnují pláž "shipwreck" Navagio se zrezlou lodí s přístupem jenom z moře, plavání s želvami kareta a tajemné modré jeskyně.

Výlet autem po ostrově
Když se vydovádíte na pláži a chcete si to tady prohlédnout, buď si zaplatíte výlet lodí na jednu z turistických atrakcí, nebo si u cestovky zaplatíte fakultativní výlet, nebo si půjčíte auto a vyrazíte na vlastní pěst na vyjížďku po ostrově. Ostrov má na délku nějakých 50km, na šířku co by kamenem dohodil. Za celodenní výlet ujedete tak 120km celkem, v autě strávíte řekněme 2 hodiny a uvidíte spoustu zajímavého - architekturu, zapadlé vesničky, strmé útesy, osamělé pláže, borovicové lesy, olivové plantáže, lisovny olivového oleje, vinařství. Všechny informace o našem autovýletě ze Zakyntosu najdete na uvedeném odkaze.

Specificky pro děti
Největší atrakce by pro děti mělo být moře. Dětská hřiště jsou na ostrově asi čtyři (povětšinou v Zante), holt to pražící slunce jim příliš nenahrává. Zaslechli jsme cosi o autovláčku Fun Train Zante (měl by jezdit mezi Laganas, Kalimaki a Zante).Prstem na mapě jsme našli vodní svět se skluzavkami Zante Water village, ale také nemůžeme poreferovat. Některé děti by mohla bavit jízda lodí s koupáním v moři, my jsme vyrazili na okružní jízdu k jeskyním Keri caves a na kareta beach na ostrově Marathonisi.

Počasí
32-34 stupňů, lehký větřík, slunečno, bez mráčku. Každý den. Večer to chce klimatizaci nebo jít spát později v noci a otevřít okno (se sítí proti komárům).

Ceny
Mluvit o cenách je dost vrtkavé. Jednak mohou být ovlivněny pandemií, jednak se liší dle lokace a hodně je ovlivňuje (ne)přítomnost konkurence. Takže v roce 2020 stál 1 litr benzinu 1,41 €, večeře v řecké taverně na pláži je od 14-20 € na osobu, 1.5l vody stojí od 1.1 € po 2€, nanuk nebo zmrlina kolem 1.5 - 2€. Půjčení auta 35-45€ na den včetně pojištění, při půjčení na víc dnů šla cena dolů. Nepřišlo mi to až tak nejhorší.

Obrázky

Pláž Xigia (Táta)Větrný mlýn Blue caves view (Táta)Shipwreck Navagio beach (Táta)Zátoky Limnionas a Porto Roxa (Táta)
Laganas beach (Táta)Laganas beach (Táta)Hotel Poseidon beach (Táta)Hotel Poseidon beach (Táta)
Oleandry a tyhle liány jsou všude. Úchvatné! (Táta)Modré moře u Blue caves view (Táta)

Video k tématu To nejlepší ze Zakynthosu

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Plavání s želvami aneb mořské kareta safari

Plavání s želvami aneb mořské kareta safari

Pro mě tedy jeden z nejsilnějších zážitků na ostrově. Želvy samozřejmě můžete vidět i v zoo, ale uspořádat si dobrodružnou výpravu na moře je zážitek opravdu z jiné kategorie. Už i kvůli tomu, že jsou fakt obrovské. Žádná akvarijní želvátka. Karety kladou svá vajíčka na zdejší pláže, zřejmě je přitahují i příbřežní mělčiny bez vln, které jim pomáhají se dostat na souš. Děje se tak v letní turistické sezoně, tak z toho mají zdejší turistickou atrakci. Možností a způsobů jak karety potkat a pozorovat je vícero.

Vyhlídka Bochali láká výhledem, kostelíkem i kavárničkou

Vyhlídka Bochali láká výhledem, kostelíkem i kavárničkou

Kostelíček se samostatnou zvoničkou najdete na vrchu Bochali. Je tu nádherný výhled na správní město Zakynthos/Zante. A taky tu najdete milou venkovní kavárnu s výřečným majitelem, který si rád povídá. Jako každý Řek, ostatně. Úplně na vrchu je zámek, kam jsme my už ale nevystoupali a jeli zase zpátky k moři.

Lodí ke Keri caves a na pláž Marathonisi

Lodí ke Keri caves a na pláž Marathonisi

Když jste u moře, chcete se projet lodí. Taková rozumná vyjížďka pro nás byla lodí k jeskyním Keri, koupačka na pláži Marathonisi, omrknout plavací karety a na oběd být zpátky v hotelu.

Výlet autem po Zakynthosu

Výlet autem po Zakynthosu

Když se vydovádíte na pláži a chcete si to tady prohlédnout, buď si zaplatíte výlet lodí na jednu z turistických atrakcí, nebo si u cestovky zaplatíte fakultativní výlet, nebo si půjčíte auto a vyrazíte na vlastní pěst na vyjížďku po ostrově.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru