Plavání s želvami aneb mořské kareta safari

Řecko Zážitky s dětmi pro dospěláky06/2023

Plavání s želvami aneb mořské kareta safari

Pro mě tedy jeden z nejsilnějších zážitků na ostrově. Želvy samozřejmě můžete vidět i v zoo, ale uspořádat si dobrodružnou výpravu na moře je zážitek opravdu z jiné kategorie. Už i kvůli tomu, že jsou fakt obrovské. Žádná akvarijní želvátka. Karety kladou svá vajíčka na zdejší pláže, zřejmě je přitahují i příbřežní mělčiny bez vln, které jim pomáhají se dostat na souš. Děje se tak v letní turistické sezoně, tak z toho mají zdejší turistickou atrakci. Možností a způsobů jak karety potkat a pozorovat je vícero.

První a asi ten nejjednodušší, ale nejméně zábavný, je nechat se lapit prodejci, nasednout na loď s proskleným dnem a nechat se k nim zavézt. Je to taková masivní turistika a nemá to to správné kouzlo. Máte 150% šanci, že na ně narazíte, vysílačky běží na plný pecky a kolektivní naháněná velkými loděmi mi přišla, že ty želvy musí zbytečně vystresovat.

Více individuální turistika jsou motorové čluny, které vám pomohou želvu najít, vyhodí vás přes palubu, vy si chvilku plavete a pak vás zase naloží a zavezou zpět.

Největší adrenalin a zábava jsou ale šlapadla. A určitě i nejvíc eco-friendly k želvám. Na dlouhé pláži v městě Laganas, směrem na Kalimaki si můžete půjčit šlapadlo a vyrazit na moře. Od pláže jste nějaký 300-500 metrů. Zaručeno, že potkáte želvu tady tedy nemáte - takže je to taková hra na schovávanou a objevování. Prostě dobrodružství už od začátku. Doporučuji vyrazit v pozdějších odpoledních hodinách, kdy se karety už přibližují k pláži a čekají na noc, aby provedli svůj obřad a zase odplavaly pryč. Mají plíce, takže se tu a tam musí nadechnout, obecně plavou spíše blíže k hladině, takže je v průzračné vodě prostě objevíte. Na šlapadle jste dostatečně tiší, takže želvy nevyplašíte. Ty jsou zvědavé a mnohdy se na vás přijdou i kouknout. Pak skočíte do vody, vezmete brýle, eventuelně šnorchl a plavete s nimi. Tempu stačíte v pohodě, zvířata neútočí, maximálně na vás vypustí nějaké exkrementy (vyhnul jsem se včas). Když máte vybavení, uděláte si pěkné fotky, nebo i video. Karaty stále plavou, ladně mávají ploutvema/rukama a tak jako se vznášejí a letí vodou. Víc ve videu od naší maminky.

Pokud máte s sebou děti a třeba neplavou, i pohled dolů do průzračné vody na obrovské želvy je pro ně zážitek, o kterém vám budou celý večer povídat.

Více info

Ochrana želvích hnízd:
Na plážích, kde karety kladou vejce, je pro slunění vyhrazen úzký, řekněme pětimetrový, pruh. Za ním je pak ohradník se zákazem vstupu a samotná hnízda jsou ještě označena takovou dřevěnou klíckou. Tím místní ochraňují přirozený reprodukční proces a želví populaci.

Obrázky

Půjčte si šlapadlo (Táta)Tady se v noci někdo pohyboval po pláži (Táta)Ochrana hnízd (Táta)Plavání s želvami (Táta)
Plavání s želvami (Táta)Plavání s želvami aneb mořské kareta safari (Táta)

Video k tématu Plavání s želvami aneb mořské kareta safari

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

To nejlepší ze Zakynthosu

To nejlepší ze Zakynthosu

Zakynthos jsme si zamilovali, krásné moře, krásná příroda, dobrodružství navrch. Pokud vás zajímá co a jak, nechte se inspirovat. V článku najdete tipy na výlety, na pláže, jak si zaplavat s želvami, kolik stojí půjčit si auto.

Vyhlídka Bochali láká výhledem, kostelíkem i kavárničkou

Vyhlídka Bochali láká výhledem, kostelíkem i kavárničkou

Kostelíček se samostatnou zvoničkou najdete na vrchu Bochali. Je tu nádherný výhled na správní město Zakynthos/Zante. A taky tu najdete milou venkovní kavárnu s výřečným majitelem, který si rád povídá. Jako každý Řek, ostatně. Úplně na vrchu je zámek, kam jsme my už ale nevystoupali a jeli zase zpátky k moři.

Lodí ke Keri caves a na pláž Marathonisi

Lodí ke Keri caves a na pláž Marathonisi

Když jste u moře, chcete se projet lodí. Taková rozumná vyjížďka pro nás byla lodí k jeskyním Keri, koupačka na pláži Marathonisi, omrknout plavací karety a na oběd být zpátky v hotelu.

Výlet autem po Zakynthosu

Výlet autem po Zakynthosu

Když se vydovádíte na pláži a chcete si to tady prohlédnout, buď si zaplatíte výlet lodí na jednu z turistických atrakcí, nebo si u cestovky zaplatíte fakultativní výlet, nebo si půjčíte auto a vyrazíte na vlastní pěst na vyjížďku po ostrově.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru