Osada Jizerka

Jizerské hory Města s dětmi s kočárkem se psem pro dospěláky07/2017

Osada Jizerka

Osada Jizerka je známá z několika příčin. Jedním z nich je ten fakt, že je zde chráněné území bez světelného znečištění, čili v noci je tu tma, kdy vás v pozorování noční oblohy neruší světelný odlesk okolních měst. Druhým důvodem může být krásná příroda. Nebo množství cyklostezek. Nebo, že se jedná o jednu z nejchladnějších kotlin v Česku.

Prostě to tu bylo potřeba prozkoumat. Nejblíž se dostanete na parkoviště Pod Bukovcem. Odsud už musíte pěšky. Je tu i půjčovna koloběžek. To může vaše putování urychlit. Ovšem nesmíte mít kočárek.

V Jizerce jste za chvíli. Všude tu je možnost dát si něco na zub. Cesta je po asfaltce, v klidu. Za Jizerkou odbočuje zdejší naučná stezka podél toku Jizery směrem k rašeliništím. Je to cesta přírodou, ideální spíše pro pěší. Pokud budete pokračovat po asfaltce, nebude to tak pěkné, ale zase se setkáte. My jsme došli ještě o kousek dál, konkrétně k infoceduli Rašeliniště Jizerky. Je tu povalový haťový chodníček s kratší naučnou stezkou. To byl cíl naší cesty.

Poté zase pěkně zpátky a akorát byl čas na oběd. Tak teď už víme, jaké to tu je a až o tom zase budou mluvit v televizi, budeme v obraze.

Obrázky

Osada Jizerka (Honza)Osada Jizerka (Honza)Osada Jizerka (Honza)Osada Jizerka (Honza)
Osada Jizerka (Honza)Osada Jizerka (Honza)Narcisky na Jizerce (Radek a Jana)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Vyražte do Příchovic, je tu co vidět a zažít

Vyražte do Příchovic, je tu co vidět a zažít

Na rozhraní Jizerek a Krkonoš, trošku stranou hlavní silnice je městečko Příchovice. Turistika pro ně není sprosté slovo, je proč odbočit a zastavit se tady, klidně na celodenní výlet.

Restaurace a pension U čápa Příchovice

Restaurace a pension U čápa Příchovice

Přijeli jsme do Příchovic. Prostě se podívat na dvě rozhledny. Taková menší vesnička. Celkově moc nečekáte, možná tak nějakou tu hospodu na návsi. A ejhle! U čápa v Příchovicích, to je jiná liga, panečku. Srdce pookřálo, když jsem pochopil, že tady se to vede jinak, než jsem čekal! A že bude co doporučit a o čem napsat!

Ze Smědavy na Jizeru

Ze Smědavy na Jizeru

Výlet na vrchol Jizera s nádherným 360° výhledem na velkou část Jizerských hor. Cesta jak v pohádce, tedy první 2km, ten kilometr a půl k vrcholu už je po kamenité a trochu strmější cestě :-O. Ale říkám vám, ten výhled za to stojí.

Vzhůru na Smrk

Vzhůru na Smrk

Výstup na nejvyšší bod české části Jizerských hor. Tu přírodu si zamilujete. Ze Smědavy na vrchol 1124 m n.m. se jedná o převýšení 309m, což je zvládnutelné i pro běžné smrtelníky.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru