Ze Smědavy na Jizeru

Jizerské hory Rozhledny a vyhlídky pro dospěláky10/2022

Ze Smědavy na Jizeru

Výlet na vrchol Jizera s nádherným 360° výhledem na velkou část Jizerských hor. Cesta jak v pohádce, tedy první 2km, ten kilometr a půl k vrcholu už je po kamenité a trochu strmější cestě :-O. Ale říkám vám, ten výhled za to stojí.

Jizerky jsou nádherné a je tu spousty a spousty turistických tras. Začali jsme na parkovišti na Smědavě. Až k odbočce na vrchol se jde po tzv. Štolpišské silnici nebo taky po stezce kancléře P. Šámala (červ. tur. značka). Profilově mírně do kopce. Cestou minete vodopád Bílé Smědé (musíte sejít trošku z cesty), protnete linii pohraničního opevnění. V místě odbočení ze Štolpišské silnice ještě můžete zaskočit do přírodní rezervace Klečové louky.
Cestou na Jizeru
Kolem vrcholu se nachází nejstarší přírodní rezervace Prales Jizera. Kromě smrků zde najdeme i borovici kleč, hořec tolitovitý nebo šichu černou.

A to už stojíme pod vrcholem. Ale pokud nemáte psa kamzíka, budou muset počkat dole. Nahoru vedou 2 žebříky a ještě v cestě stojí velký kámen na který se musíte vyhoupnout.


Výhled je naprosto parádní a 360°!! Vidět je Smrk i vodní nádrž Souš. Výhledy z Jizery

Obrázky

Ze Smědavy na Jizeru (Radek a Jana)Ze Smědavy na Jizeru (Radek a Jana)Ze Smědavy na Jizeru (Radek a Jana)Ze Smědavy na Jizeru (Radek a Jana)
Jizera výhledy (Radek a Jana)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Vyhlídka Paličník

Vyhlídka Paličník

Paličník je vrcholová vyhlídka na stejnojmenném vrchu v Jizerských horách. Je velmi oblíbená pro své daleké výhledy, zejména směrem na Bílý Potok. Cesta tam a zpátky zabere nějaké 3 hodiny a ujdete 10 kilometrů.

Vzhůru na Smrk

Vzhůru na Smrk

Výstup na nejvyšší bod české části Jizerských hor. Tu přírodu si zamilujete. Ze Smědavy na vrchol 1124 m n.m. se jedná o převýšení 309m, což je zvládnutelné i pro běžné smrtelníky.

Rozhledna Slovanka

Rozhledna Slovanka

Rozhledna Slovanka je nejstarší železná rozhledna v Čechách. Nabízí výhled na Jablonec nad Nisou, Liberec a jizerskohorské panorama.

Osada Jizerka

Osada Jizerka

Osada Jizerka je známá z několika příčin. Jedním z nich je ten fakt, že je zde chráněné území bez světelného znečištění, čili v noci je tu tma, kdy vás v pozorování noční oblohy neruší světelný odlesk okolních měst. Druhým důvodem může být krásná příroda. Nebo množství cyklostezek. Nebo, že se jedná o jednu z nejchladnějších kotlin v Česku.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru