Vzhůru na Smrk

Jizerské hory Do přírody se psem pro dospěláky10/2022

Vzhůru na Smrk

Výstup na nejvyšší bod české části Jizerských hor. Tu přírodu si zamilujete. Ze Smědavy na vrchol 1124 m n.m. se jedná o převýšení 309m, což je zvládnutelné i pro běžné smrtelníky.

Z parkoviště Smědava je to po zelené Smrkové cestě 1,2km k prvnímu rozcestníku a krásnému jezírku Černá Smědá.
Černá Smědá

Pokračujeme po zelené na rozcestník Předěl (888 m n.m.) což je místo, kterým prochází rozvodí mezi Baltským a Severním mořem. Odtud se kousek po červené tur.zn. nachází další pěkné jezírko.
Další jezírko

Jako úplně po rovině to není, ale my to tu máme rádi. Tady už jsme kousek (1100m) pod vrcholem. Z parkoviště je to sem 5,8km a začíná poslední větší stoupání po modré cestě zvané Nebeský žebřík. Výhled je úchvatný!
Nebeský žebřík

23m vysoká rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 18m k níž vede 91 schodů. Pořádně to nahoře fučí... v zimě je to tu jak v pohádce, ale ten výšlap už je mnohem těžší. Výhled je naprosto fascinující. Za dobrého počasí je možno dohlédnout až do 150km. Krom Jizerských hor můžete vidět Krkonoše, Lužické hory, Ještěd, Bezděz, Říp a Polsko.
Výhledy ze Smrku

Obrázky

Černá Smědá (Radek a Jana)Další jezírko (Jana a Radek)Bíglíci (Jana a Radek)Rozhledy (Radek a Jana)
Smrk rozhledy (Radek)Smrk rozhledna (Radek a Jana)Nebeský žebřík (Radek a Jana)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Vyhlídka Paličník

Vyhlídka Paličník

Paličník je vrcholová vyhlídka na stejnojmenném vrchu v Jizerských horách. Je velmi oblíbená pro své daleké výhledy, zejména směrem na Bílý Potok. Cesta tam a zpátky zabere nějaké 3 hodiny a ujdete 10 kilometrů.

Ze Smědavy na Jizeru

Ze Smědavy na Jizeru

Výlet na vrchol Jizera s nádherným 360° výhledem na velkou část Jizerských hor. Cesta jak v pohádce, tedy první 2km, ten kilometr a půl k vrcholu už je po kamenité a trochu strmější cestě :-O. Ale říkám vám, ten výhled za to stojí.

Osada Jizerka

Osada Jizerka

Osada Jizerka je známá z několika příčin. Jedním z nich je ten fakt, že je zde chráněné území bez světelného znečištění, čili v noci je tu tma, kdy vás v pozorování noční oblohy neruší světelný odlesk okolních měst. Druhým důvodem může být krásná příroda. Nebo množství cyklostezek. Nebo, že se jedná o jednu z nejchladnějších kotlin v Česku.

Rozhledna Slovanka

Rozhledna Slovanka

Rozhledna Slovanka je nejstarší železná rozhledna v Čechách. Nabízí výhled na Jablonec nad Nisou, Liberec a jizerskohorské panorama.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru