Maják Formentor - nejsevernější výběžek Mallorky

Španělsko Rozhledny a vyhlídky 08/2023

Maják Formentor - nejsevernější výběžek Mallorky

Oblíbený výlet na Mallorce je nejsevernější výběžek ostrova. Dál už je jenom moře. Na vysoké skále stojí maják. Zážitkem je spíš cesta sem, než samotný cíl. Ale abyste se sem dostali, musíte vědět a dodržet pár zásadních informací.

Maják je opravdu daleko od civilizace. Vstupní branou je město Port de Pollenca, odkud sem vede silnice. Po té ale můžete dojet až k majáku jenom pokud jste ranní ptáče. Protože se jedná o oblíbený výletní cíl mnoha turistů, vjezd sem regulují. Vjezd regulují na 2 místech.

Druhou branou, která se zavírá už v 10:00 je u pláže Ptatja de Formentor zhruba v polovině cesty k majáku. Tady musíte odstavit auto, zaplatit parkovné a dál už potom jenom autobusem. Referovat k pláži vám neumím, během naší návštěvy byla totálně přeplněná a tak jsme jeli dál.

Pokud je už i tohle parkoviště zaplněné, zavírají už i první bránu ve městě Pollenca a musíte zaparkovat tady a jet autobusem. Důvodem jsou úzké silničky a malé parkovací kapacity přímo u majáku (cca 10 míst pro auta a 1 pro autobus).

Na cestě vás čeká několik zajímavých míst. První je v sedle nad městem Port de Pollenca a je jím vyhlídka na ostrůvek Colomer (Mirar de Colomer). Kličkovaná cesta vás pak dovede k parkovišti u pláže Platja de Formentor. Pokud máte štěstí a dostanete se dál, kličkujete ještě asi 30 minut zajímavou středomořskou krajinou - borovice, skály, sluníčko, modré moře, příjemný větřík. Cesta je uzoučká, takže když potkáte autobus, musíte řešit, jak se minout. Cestu sem doporučuji jenom dobrým řidičům.
Cala Figuera
Další místo vhodné pro zastavení je pláž Cala Figuera. Pláž, kam se nemá jak dostat hodně lidí (právě díky limitům pro vjezd). Kamenná pláž s modrou vodou, dostanete se sem sešupem z parkoviště u cesty (na silnici značeno). Pak už jenom tunel a pár posledních zatáček a uvidíte maják na skalním výběžku.

Na maják se vystoupat nedá, výhled na moře je kupodivu jenom z několika málo míst, například z verandy kavárny. A tak největším zážitkem je cesta sem a výhledy na maják během cesty, než místo samotné.

Obrázky

Cesta sem je klikatá (Táta)Maják Formentor - nejsevernější výběžek Mallorky (Táta)Maják Formentor - nejsevernější výběžek Mallorky (Táta)Maják Formentor - nejsevernější výběžek Mallorky (Táta)
Výhled zpět na výběžek (Táta)Cala Figuera (Táta)Maják Formentor - nejsevernější výběžek Mallorky (Táta)Maják Formentor - nejsevernější výběžek Mallorky (Táta)
Maják Formentor - nejsevernější výběžek Mallorky (Táta)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Vyhlídka na El Colomer

Vyhlídka na El Colomer

Ostré skály vytrčené z moře do obrovské výšky. No a na jedné z takových skal najdete vyhlídku na pidiostrůvek El Colomer a část poloostrova Formentor. Je sice pidirozměrů, ale dost veliký na to, aby dal téhle dechberoucí vyhlídce jméno. Výstup na ní není kupodivu vůbec náročný a určitě se tady zastavte.

Alcúdia historické centrum

Alcúdia historické centrum

Alcúdia je bývalé hlavní město Mallorcy. Dnes je to jedno z turistických center na ostrově. Je vzdálené asi hodinu jízdy z Palmy (od letiště). V minulosti významné a prosperující město má i své historické centrum, které bývalo obehnané hradbami.

Jak používat autobusy na Mallorce

Jak používat autobusy na Mallorce

Mallorca je protkaná sítí autobusových linek. Červeno-žluté autobusy společnosti Transports de les isles Balears spojují všechna hlavní centra na ostrově. Co vědět, než do nich nastoupíte? Jak si naplánovat cestu?

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru