Jak používat autobusy na Mallorce

Španělsko Zápisník 08/2023

Jak používat autobusy na Mallorce

Mallorca je protkaná sítí autobusových linek. Červeno-žluté autobusy společnosti Transports de les isles Balears spojují všechna hlavní centra na ostrově. Co vědět, než do nich nastoupíte? Jak si naplánovat cestu?

Autobusové spoje a zejména jejich odjezdy z jednotlivých zastávek jsou integrovány do Google map. Stačí tedy v mobilu otevřít Google mapy, napsat kam chcete jet a zvolit ikonku autobusu pro MHD spojení (viz fotky pod článkem). V tu chvíli vám Google mapy najdou cestu k nejbližší autobusové zastávce, oznámí za jak dlouho spoj odjíždí včetně čísla autobusu, ukáží trasu do cílové stanice v mapě a navrhnou dochozí cestu k vašemu cíli od poslední stanice. Super služba!

Placení probíhá bezkontaktně platební kartou u řidiče ihned po nástupu do vozu. Nastupuje se pouze předními dveřmi. Kartu přiložíte tolikrát, za kolik lidí jízdné budete platit. Cena jízdného se odvíjí od ujeté vzdálenosti. Za tím účelem je potřebné kartu opět přiložit k terminálu u výstupních dveří (vystupujeme se prostředními a zadními dveřmi). Zase platí, že musíte přiložit tolikrát, za kolik osob platíte (máma+táta+dítě tedy přikládá 3x). Správné přiložení karty je indikováno na terminálu. Pokud kartu zapomenete přiložit, platíte jízdné až na konečnou stanici. Takže na to pozor!

Jízdné je levnější, než kdybyste kupovali lístek až u řidiče. Navíc se aplikují další slevy pokud vás jede víc najednou (na jednu kartu až 5 lidí).

Pokud jste na Mallorce delší dobu, pravděpodobně využijete některý z předplatných tarifů a karet dopravce TIB, my jsme jeli jenom příležitostně, čili jsme toto neřešili. Jedná se tedy o zajímavé řešení, které eliminuje černé pasažéry, zásadním způsobem ale prodlužuje nastupování, zejména v dovolenkových oblastech, když spojem jede větší počet lidí a spoje pak mohou drobně meškat oproti jízdnímu řádu.

Více info

Stejný princip platí pro autobusy, vlaky, tak i metro. Jízdné je strženo z karty následující den jednou částkou za všechny jízdy dohromady, které jste v daný den absolvovali.

Web s více informacemi a aktuálním jízdným: https://www.tib.org/en/bitllets-i-tarifes/targeta-bancaria

Obrázky

Google Maps zadání cesty (Táta)Google maps mapka cesty (Táta)Jak používat autobusy na Mallorce (Táta)Terminál pro placení (Táta)

Video k tématu Jak používat autobusy na Mallorce

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Alcúdia historické centrum

Alcúdia historické centrum

Alcúdia je bývalé hlavní město Mallorcy. Dnes je to jedno z turistických center na ostrově. Je vzdálené asi hodinu jízdy z Palmy (od letiště). V minulosti významné a prosperující město má i své historické centrum, které bývalo obehnané hradbami.

Vyhlídka na El Colomer

Vyhlídka na El Colomer

Ostré skály vytrčené z moře do obrovské výšky. No a na jedné z takových skal najdete vyhlídku na pidiostrůvek El Colomer a část poloostrova Formentor. Je sice pidirozměrů, ale dost veliký na to, aby dal téhle dechberoucí vyhlídce jméno. Výstup na ní není kupodivu vůbec náročný a určitě se tady zastavte.

Maják Formentor - nejsevernější výběžek Mallorky

Maják Formentor - nejsevernější výběžek Mallorky

Oblíbený výlet na Mallorce je nejsevernější výběžek ostrova. Dál už je jenom moře. Na vysoké skále stojí maják. Zážitkem je spíš cesta sem, než samotný cíl. Ale abyste se sem dostali, musíte vědět a dodržet pár zásadních informací.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru