Ploče a delta Neretvy

Chorvatsko Outdoor 07/2021

Ploče a delta Neretvy

Ploče je významné přístavní město, dopravní uzel a zemědělské centrum na chorvatské riviéře. Dopravní uzel Dovolenkáři se tu naloďují na trajekt směr poloostrov Pelješac, případně Korčula. Ale jiní dovolenkáři tu velmi rádi zůstavají. Proč?

Kvůli deltě řeky Neretva. Řeka se tu rozlévá do širokých mělčin a pořád tu fouká vítr. Takže je to ideální místo pro kajtery. To jsou ty blázni, co drží v ruce draka a pod nohama prkno. A jsou jich tu stovky. Pro nás to tedy není smysl života, ale pěkně se na to kouká. Mělčiny jsou nádherně prohřáté sluncem a když se nebudete kajterům motat v tréninkovém prostoru, můžete se tu procházet příjemně horkou vodou a pozorovat okolní cvrkot. Na pláži je bar, všude se třepotají sponzorské vlajky, na pláži poléhavají borci a borkyně mezi šňůrama a zaparkovanýma drakama. Prostě jako někde v USA :)

Neretva je samozřejmě zdrojem sladké vody pro široké okolí. Důmyslné kanály zavlažují pole a sady, takže podél cesty sem potkáte spoustu stánků, ve kterých místní zemědělci prodávají čerstvou ovoce a zeleninu. Takový malý ráj...

Obrázky

Ploče a delta Neretvy (Táta)Ploče a delta Neretvy (Táta)Ploče a delta Neretvy (Táta)Ploče a delta Neretvy (Táta)
Ploče a delta Neretvy (Táta)Ploče a delta Neretvy (Táta)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Jak jsme jeli poprvé trajektem

Jak jsme jeli poprvé trajektem

Takhle - pro spoustu z vás je tohle běžná rutina. Ale každý máme nějaké to svoje poprvé, tak tady pár mých postřehů pro ty, co je to jejich poprvé, teprve čeká.

Nádherná pláž a kemp Vrila u městečka Trpanj

Nádherná pláž a kemp Vrila u městečka Trpanj

Klid a pohoda na vás dýchne v kempu Vrija u obce Trpanj. Leží na západním pobřeží poloostrova Pelješac v Chorvatsku. Nabízí výhled na chorvatskou pevninu, konkrétně pohoří Biokovo a pod ním Makarskou rivieru. Můžete sem přijet buď po pevnině nebo trajektem z města Ploče. Trpanj je menší městečko, ne až tak moc rušné, ale rozhodně žádný zapadákov.

Vodopád Kravica v Hercegovině, kde si můžeš zaplavat

Vodopád Kravica v Hercegovině, kde si můžeš zaplavat

Když trávíte dovolenou v jižním Chorvatsku, máte to kousek i do Bosny a Hercegoviny. A třeba než se plahočit k vodopádům Krka, posílám dál tenhle tip na vodopády mnohem hezčí, méně zalidněné a levnější. Padají ma řece Trebizat kousek za hranicí u obce Ljubuski a rozhodně stojí za návštěvu!

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru