Vodopád Kravica v Hercegovině, kde si můžeš zaplavat

Evropa Do přírody s dětmi pro dospěláky06/2019

Vodopád Kravica v Hercegovině, kde si můžeš zaplavat

Když trávíte dovolenou v jižním Chorvatsku, máte to kousek i do Bosny a Hercegoviny. A třeba než se plahočit k vodopádům Krka, posílám dál tenhle tip na vodopády mnohem hezčí, méně zalidněné a levnější. Padají ma řece Trebizat kousek za hranicí u obce Ljubuski a rozhodně stojí za návštěvu!

Zabírají 100 metrů na šířku a padají z výšky 25 metrů. Kravica je jeden z největších vodopádů v Hercegovině vůbec a rozhodně ten nejúžasnější. Vodopád samotný má přirozeně jezírko vytvořené padající vodou. Tu a tam vás ovane větřík, který s sebou nese vodní spršku. Na útesu i pod ním je krásně bujná a zelená vegetace. Voda je křišťálově čirá s nádechem do smaragdové.

Na místě je velké parkoviště zdarma. Už odsud slyšíte rachot vody. Pokud vás ten zvuk zláká, odskočte si, dole už to nejde. Sestoupit do údolí můžete turistickým vláčkem (za poplatek) nebo seskákat pár schodů - nic strašného. Cestou potkáte dvě tři vyhlídky, dole na vás čeká piknik plocha, restaurace, kavárna, převlékárna, plavčík, minivýprava na kajacích k vodopádu.

Nejlepší doba na návštěvu je na jaře, kdy tudy protéká nejvíce vody. My tu byli na konci června a taky super. Svahy jsou rozpálené, voda je ledově chladná. Když se osmělíte, můžete si tu i zaplavat. Hloubka je veliká, plavou tu rybičky, létají motýle. Pro děti je tu vyrovnaný břeh pro brouzdání.

Více info

Vstup na vodopády je 10 marek na dospělou osobu, nebo 5 euro (rok 2019).

Pozor, jedete do jiné země mimo EU, takže pasy s sebou (občanka nestačí). Na hranicích vám také budou kontrolovat platnost zelené karty vašeho auta i pro tento region! Ověřte si, jak vám budou fungovat a za kolik data v mobilu! Datový roaming je ukrutně drahý a třeba navigaci bez něj nerozeběhnete. Tak abyste trefili. Některé služby, například telefonování můžete mít úplně vypnuté (volací roaming). Platí se zde markou, na vodopádech jsme nepochodili s platební kartou, ale brali eura i chorvatské kuny.

Je potřeba se také připravit na odlišné kulturní zvyklosti muslimského obyvatelstva a trošku mu jít naproti (odhalování atp.).

Obrázky

Vodopád Kravica (Táta)Vodopád Kravica (Táta)Vodopád Kravica (Táta)Vodopád Kravica (Táta)
Vodopád Kravica (Táta)

Video k tématu Vodopád Kravica v Hercegovině, kde si můžeš zaplavat

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Jak jsme jeli poprvé trajektem

Jak jsme jeli poprvé trajektem

Takhle - pro spoustu z vás je tohle běžná rutina. Ale každý máme nějaké to svoje poprvé, tak tady pár mých postřehů pro ty, co je to jejich poprvé, teprve čeká.

Ploče a delta Neretvy

Ploče a delta Neretvy

Ploče je významné přístavní město, dopravní uzel a zemědělské centrum na chorvatské riviéře. Dopravní uzel Dovolenkáři se tu naloďují na trajekt směr poloostrov Pelješac, případně Korčula. Ale jiní dovolenkáři tu velmi rádi zůstavají. Proč?

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru