Pár tipů co ještě udělat před odjezdem na dovolenou

Zápisník 06/2023

Pár tipů co ještě udělat před odjezdem na dovolenou

Pár tipů, na co myslet před odjezdem na dovolenou. V článku vás nebudu trápit obvyklostmi jako nutnost cestovního pojištění, ale spíš takové fígle a tipy, co si myslím, že nemusíte vědět a může se vám hodit.

Vypněte domácí spotřebiče a to i z režimu stand-by. Jednak snížíte riziko požáru, druhak můžete uspořit nějakou tu korunu. Při bouřce by se navíc mohly poškodit. My třeba vypínáme bojler s teplou vodou a v den příjezdu k nám zajdou rodiče a zase bojler zapnou. Takže teplá voda na nás při příjezdu určitě čeká. Vypněte vodu a plyn, případnou netěsnost nebudete umět na dálku vyřešit, natož zjistit. Pokud odjíždíte v zimě, snižte teplotu vytápění. Květiny, které vám někdo bude chodit zalévat, přesuňte do vany, trošku mu zalévání ulehčíte a navíc jasně řeknete, které kytky zalévat potřebují a které nikoliv. Prevence proti zlodějům - domluvte se, ať vám někdo vyprazdňuje poštovní schránku (zejména od letáků). Pokud to uznáte za nutné, nastavte časovač nějakého světla a alespoň chvilku večer sviťte. Ať to vypadá, že jste doma. V LIDLu svého času prodávali světlo, které imituje puštěnou televizi. Více tipů, jak domácnost zabezpečit, radí web Policie ČR.

Registrace v systému Dobrovolné registrace občanů při cestách do zahraničí. Jedná se o službu ministerstva zahraničí DROZD. Zaregistrujete své jméno, místo pobytu, kontaktní údaje a cestovní doklad. Ministerstvo vás pak může upozornit na výjimečné události, cestovatelská nebo bezpečnostní rizika, která vzniknou v době vašeho pobytu v lokalitě. Pravděpodobně každý večer nebudete sledovat zprávy v lokálním jazyce.

Pokud odlétáte z Prahy, letiště nabízí milou službu, kde vás informuje SMSkou o aktuálním stavu vašeho letu (kdy se otevírá přepážka, kdy Gate, apod. Službu HLÍDAT LET si můžete aktivovat na stránce letiště v části Odlety. Pokud máte radši aplikaci do mobilu, v patičce stránky najdete odkaz na appku Letiště Praha.

Jak na bezproblémový odlet z Ruzyně vám zrekapituluje stránka léto 2023 a videocast Vylítávky.

Parkování u letiště - my volíme službu GO PARKING na druhé straně dálnice. Předem si zaregistrujete parkovací kapacitu, přijedete na letiště, zaparkujete, nasednete do dodávky provozovatele, která vás doveze na požadovaný terminál. Při příletu počkáte na speciální zastávce, kde vás dodávka zase naloží a odveze zpět k vašemu autu.

Jedete do neznáma, mějte s sebou mapu. Dneska už samozřejmě tu digitální. Vždycky si stahuju mapy do telefonu, abych mohl fungovat offline. Mimo EU (například v Egyptě, ale i ve Švýcarsku nebo Británii) tak pošetřím mobilní data a také se neztratím v místech, kde není mobilní signál (třeba někde na řeckých ostrovech). V zahraničí používám Google Maps a vhodně je doplňuji appkou Mapy.cz od Seznamu.

Když jsme u toho mobilního internetu, nezapomeňte si zkontrolovat, že máte aktivovaný volací a datový roaming (abyste mohli volat a datovat i mimo ČR). Pokud jedete mimo EU, zjistěte si tarify, za které budete volat, SMSkovat a datovat (ježděním po EU jsme si už odvykli tohle zjišťovat, protože máme ceny stejné jako doma, ale zejména o prázdninách vyrazíme i mimo EU a tam už jsou tarify o dost divočejší. Většina telefonních operátorů považuje také Kanárské ostrovy za území mimo EU a má pro něj speciální tarify).

Více info

Jak stáhnout offline Google Maps: v mapách kliknete na svou profilovou fotku, zvolíte OFFLINE MAPY, dále kliknete na VYBERTE SVOU VLASTNÍ MAPU, výsek mapy umístíte na požadovanou oblast a kliknete STÁHNOUT.

Jak stáhnout offline Mapy.cz: Kliknete na menu (tři čárky na obrazovce vlevo dole, kliknete v menu na OFFLINE MAPY a pak už si vyberete zemi, a kliknete STÁHNOUT. Některé země jsou ještě dále členěné na jednotlivé správní celky, takže můžete stáhnout i jenom část a pošetřit místo v telefonu (čili stahujete Kanárské ostrovy a ne celé Španělsko)

Obrázky


nahoru