Autem do Chorvatska

Chorvatsko Zápisník 06/2022

Autem do Chorvatska

Kudy tam? To je základní otázka třetiny Čechů na začátku letních prázdnin, která se týká cesty do Chorvatska. Přes Slovinsko nebo přes Maďarsko? A kupujete ve Slovinsku dálniční známku? Jedete to na jeden zátah? V kolik vyrážíte?

Otázek je spousta, co táta, to názor. A aby toho bylo ještě víc, tak tady pár informací ode mě. Samozřejmě, zvolená cesta závisí na tom, odkud vyrážíte, a jestli vám stačí Istrie, nebo jedete až dolů do Dalmácie. My jezdíme ze severozápadu Čech a vezeme dvě malé děti. Jedeme přes den, v rámci rychlostních limitů, a v půlce cesty přespíme. Přespáváme podél cesty, takže žádné velké zajížďky. Jezdíme osobákem, ale už jsme to dali i v obytném autě.

V Česku

Tak u nás nás už nic nepřekvapí. Jezdíváme přes Prahu a pak dolů na jih po D3 směrem na Dolní Dvořiště. Rok od roku pozorujeme, jak přibývá kilometrů nové dálnice a těšíme se, až to jednou bude kompletní. Do té doby počítáme s případným drobným zdržením mezi Prahou a Mirošovicemi, pak v okolí Benešova, před Olbramovicemi, a v Budějovicích. Poslední tankování za levno na Tank ONO těsně před hranicemi, plus tu koupíte rakouskou dálniční známku. Podobný nápad má téměř každý, ale odsýpá to tu. Tím, že nejedeme celou štreku naráz, snažíme se vcítit do ostatních spěchajících řidičů a vyrážíme trošku jindy, abychom se vyhnuli těm nejhorším zácpám.

Rakousko

V Rakousku je to chvilku po silničkách mezi vesničkami, ale záhy najíždíme na dálnici A22 Freistadt-Nord. Tady už potřebujete dálniční známku. Dá se koupit přes internet na stránkách dálniční společnosti ASFINAG. Kromě dálniční známky se v Rakousku platí za průjezd některými tunely (na naší cestě směr Slovinsko jsou to tunely Katschberg v Taurech, a pak Karavanken na hranicích se Slovinskemú. Pokud si netroufáte na němčinu nebo angličtinu, zakoupíte třeba i na té poslední české pumpě. Na mýtnicích se dá platit v hotovosti, ale zdaleka nejrychlejší je kliknout kartou. Platí se fixní částka za průjezd, v kolonách jsme tu nikdy nestáli.Deštivé počasí v Alpách Průjezd Alpami je velmi specifický kvůli velkému množství tunelů a proměnlivému počasí - chvilku sluníčko, chvilku prší, chvilku jste na denním světle, pak i několik kilometrů ve tmě tunelu. Benzinek je tu o dost méně než u nás, ale zase tu máte pěkně vybavené odpočívky. Jídlo si tu obvykle moc nevybereme, nějaké fastfoody jako u nás tu potkáte cestou 1-2 maximálně.

Slovinsko

Do Slovinska vjíždíme z Rakouska placeným tunelem Karavanken. Hned za ním je první benzinová pumpa ve Slovinsku a pokud nemáte, zakupte zde dálniční známku. Ne zřídka jsme na výjezdu viděli policii známku kontrolovat. Slovinská dálniční známka platí jenom 7 dní, takže budete potřebovat koupit jednu další i na cestu zpět. Prostudujte podmínky, zatím se vždy vyplácelo koupit dvě týdenní, než jednu měsíční. Ohledně dálničky pro Slovinsko se vede hodně debat: jestli kvůli tomu kousku dálniční sítě je objíždět po okreskách, a proč nemají 10 denní, že ta by stačila a tak. Pro mě je to takhle: po dálnici jsem mnohem rychlejší a cestování je tak i bezpečnější. Dvě známky v porovnání s mýtem třeba v Chorvatsku je daleko levnější a v porovnání s cenou celé dovolené je to prostě daň typu cestování.
Slovinsko, Triglav, Zelenci
Tady někde jsme v polovině cesty a v oblasti Triglavského národního parku přespáváme. Příroda je tu pěkná, někdy se zdržíme i jednu noc navíc. Mrkněte na naše tipy na výlety ze Slovinska, jestli by se tu nelíbilo i vám. Vyhlášený Bled, Bohinj, Kranjská Gora a nespočet úchvatných vodopádů a soutěsek. Děti si odpočinou od posedu v autě a já si odpočinu od řízení. Druhý den vyrážíme o to svěžejší.

Naše cesta pokračuje na Lublaň, Novo Mesto, a pak po okresce na přechod Metlika / Jurovski Brod. Opět kousek před hraničním přechodem poslední pumpa s možností levnějšího benzinu/nafty, než na dálnici v Chorvatsku. Na přechodu nikdy žádné zdržení, pouze vloni, když se kontrolovali covid pasy, jsme se zdrželi asi 10 minut.

Chorvatsko

Pokud si věříte víc, nebo to máte do Chorvatska kousek kratší cestu, nebo jedete jinudy, objevili jsme neuvěřitelný Camp Slapič kousek od Karlovace, kde taky chcete přespat.

Prvních pár hodin je Chorvatsko zelené, půda červená, a dálnice je tak trošku nekonečná. V Chorvatsku se plátí dálniční mýto podle ujetých kilometrů. Na vjezdu si na mýtnici vyzvednete lísteček s informací o bodě vjezdu a platíte až na výjezdu podle ujetých kilometrů. Rychle to jde s bankovní kartou, kdo Chorvatsku propadl a jezdí sem často, koupí ENC kartu, se kterou i trošku ušetří. Tohle mýto je to suverénně nejdražší, PHM na dálničních pumpách suverénně nejdražší na celé cestě, zmrzlina, kafe, jídlo ani nemluvě.... Neřešte to a užívejte si - jste na dovolené. Auto monotónně požírá kilometry, za oknem nehorázné vedro, vzduch se tetelí nad asfaltem k 35 stupňům. Nepodceňte mít v autě dostatek vody, nedejbože, kdybyste měli třeba poruchu. Stín - to na chorvatských silnicích nepotkáte. Dovolená pro nás začíná u tunelu Sveti Rok. Ráz krajiny se změní ze zelené zalesněné na kamenou vyprahlou. Dálnice začne kličkovat z pohoří Velebit dolů na úroveň moře. Začínáte cítit slanou vodu ve vzduchu a dole pod kopcem tu a tam prokoukne poprvé moře. Táta vždycky vyprávěl, jak se tu silnička klikatila po pobřeží, projížděla padesátkou od vesničky k vesničce. Naštěstí tahle doba je pryč a dálnice pospíchá dál na jih. Šibenik, Split, moře se schovává za masiv Biokovo, který svým složením mění barvu moře do nádherné modré. Biokovo a moře Tady začíná Makarská riviéra a cíl naší cesty. Postupně objevujeme i jižnější části kolem Drveniku, Ploče, v roce 2022 už nebudeme jezdi přes Bosnu, ale po mostě na poloostrov Pelješac, Korčulu, Dubrovnik. V případě, že potřebujete s autem přeplout moře na některý z ostrovů, inspirujte se v mém dalších článku Poprvé trajektem. A přečtete si též naše poznatky a dojmy z jízdy obytňákem.

Přeji vám klidnou ale rychlou ale bezpečnou cestu k moři!

Obrázky

Tunelů potkáte nespočet (Táta)Počasí je v Alpách značně nevyzpytatelné (Táta)Den nebo noc? (Táta)Autem do Chorvatska (Táta)
Mýtnice v Rakousku (Táta)Odpočívka by Asfinag (Táta)Konečně Chorvatsko (Táta)Autem do Chorvatska (Táta)
Autem do Chorvatska (Táta)Autem do Chorvatska (Táta)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Neuvěřitelný Camp Slapić

Neuvěřitelný Camp Slapić

Velmi příjemný, kvalitní kemp u říčky Mrežnice v Chorvatsku. Letos jsme využili jako zastávku na cestě z Chorvatska do Čech. 20 minut od dálnice, vůbec té odbočky nelitujeme!

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru