Nenechte si ujít největší pískovcovou bránu v Evropě

Českosaské Švýcarsko Outdoor s dětmi se psem pro dospěláky03/2017

Nenechte si ujít největší pískovcovou bránu v Evropě

Pravčická brána je jedna z největších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu z blízka zdají býti ještě větší. K Pravčické Bráně také patří slavný zámeček Sokolí hnízdo, kde můžete zajít do stylové restaurace.

Symbol celého regionu je opravdu úctyhodným přírodním úkazem, který si nemůže nechat ujít žádný návštěvník Českého Švýcarska a širšího okolí. Její rozměry jsou velkolepé a z blízka se zdají být ještě větší. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru je 16m, šířka 7-8 m. V té nejtenčí části je široká pouhé 3m. Vrcholová plošina se nachází ve výšce 21 metrů.

Cestu k tomuto přírodnímu skvostu si můžete vybrat z několika variant. Trochu delší, avšak méně náročna trasa vede z mezní Louky, kde je odstavné parkoviště. Cesta dlouhá 6km vede podél pískovcových stěn. Kratší, ale náročnější přítup můžete zvolit z nejníže položené obce v Čechách - Hřenska. Z placeného parkoviště míří cesta vzhůru přímo k Pravčické bráně. Jako alternativu dopravy Hřensko - Mezní Louka zvažte nový turistický vláček Hřenský express.

Více info

Obrázky

Pravčická brána (Honza)Pravčická brána (—-)Pravčická brána (Táta)Gabrielina stezka (Táta)
Gabrielina stezka (Táta)Gabrielina stezka (Táta)Dětské hřiště na Mezní Louce (Táta)Hřenský Expres na cestě od Tří pramenů (Táta)
Nenechte si ujít největší pískovcovou bránu v Evropě (Táta)Nenechte si ujít největší pískovcovou bránu v Evropě (Táta)Nenechte si ujít největší pískovcovou bránu v Evropě (Táta)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Soutěsky na Kamenici projedete na pramici

Soutěsky na Kamenici projedete na pramici

Výletní klasika Českého Švýcarska. Soutěsky. Děti vyrostly, aby z toho měly rozum, tak se šlo na lodičky. Aby to nebylo moc do kopce, šli jsme z Mezní Louky po proudu až do Hřenska. A taky jsme chtěli jít proti davům, abychom nečekali fronty na lodičky. Zelená, vodou nasycená příroda ostře kontrastuje té spoušti nahoře. Visuté chodníčky a zábradlí opravné, netřeba jezdit na soutěsky do zahraničí. Všechno máme doma.

Rozhledna Janov

Rozhledna Janov

Tato nová celoročně volně přístupná rozhledna se nachází na mírném návrší (Janovský vrch) na kraji obce Janov, cca 15km severně od Děčína. Celková výška rozhledny je 40 m, vyhlídka se nachází ve 30 metrech.

Turistický vláček Hřensko - Mezní Louka (Hřenský expres)

Turistický vláček Hřensko - Mezní Louka (Hřenský expres)

Líbivá atrakce pro děti a doplňkový jízdní spoj na trase Hřensko - Mezní Louka.

Lesní zážitkový areál Rysí stezka na Mezní Louce

Lesní zážitkový areál Rysí stezka na Mezní Louce

Lesní zážitkový areál se nachází u značené cesty vedoucí z mezní Louky k Pravčické bráně. Tvoří ji dva okruhy - kratší červený (cca 300 m), a delší modrý (cca 1,2 km). Pokud si chcete 1 - 3 hodiny hrát a odpočívat pod korunami stromů, pak je Rysí stezka ta správná dobrodružná výprava, kterou musíte podniknout!

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru