Východ Slunce na Sněžce

Krkonoše Zážitky se psem pro dospěláky08/2017

Východ Slunce na Sněžce

Tohle je prostě výzva. Na konec prázdnin jsme se domluvili, že vyrazíme svítání na Sněžku. Taková klasická hecovačka. Na druhou stranu jsme si to nechtěli zase moc ztěžovat, tak jsme si našli nejbližší místo, kde se dalo přenocovat, aby bylo ranní martirium co nejjednodušší. Sluníčko zachází, až zítra vyjde, budeme u toho.

Letos jdeme na Sněžku už podruhé. Tentokrát jsme si ubytování domluvili na Luční boudě. Odtud by to na vrchol mělo být 3,5 km, tj. v nočních podmínkách a nějakých 300 metrech převýšení 90 minut. Relativně pohodová hřebenovka.

Vyrážíme z boudy v 4:24, nasazujeme čelovky, větrovky, čepici a rukavice. Je posledního srpna, teplota je kolem 13 stupňů. Naštěstí, mohlo být klidně 5 nad nulou. Vyrážíme po povalovém chodníčku, zanedlouho se cesta mění v dlážděnou dálnici. V noci volíme trošku delší cestu přes Polsko, než šturmem vzhůru. Jde se lépe a neklopítáme. Kolem 5:30 začíná svítat. 5:40 jsme nahoře. Máme 28 minut náskok před Sluníčkem. Na vrcholu je tak 40 lidí. Docela narváno.

Najednou malý načervenalý bod ojeví na východě. Program začíná. Za malou chvilku je už vidět půlka kotouče, za další chvilku je ráno. Posíláme pozdrav do údolí a vracíme se zpátky na chatu. Za světla se kocháme výhledy a cesta kosodřevinou a rašeliništi je úchvatná. Den začíná a my už toho máme tolik za sebou!

Obrázky

Východ Slunce na Sněžce (Honza)Východ Slunce na Sněžce (Honza)Cesta z Labské boudy (Honza)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Obří důl

Obří důl

Obří důl je mohutné ledovcové údolí mezi městem Pec pod Sněžkou a úpatím Sněžky. Údolí má tvar písmene U, které ve čtvrtohorách do srázu vytlačil obří ledovec s délkou okolo 4 km, výškou přes 800 m a tloušťkou okolo 100 m.

Hurá na Sněžku

Hurá na Sněžku

1603 metrů nad mořem je u nás nejvyšší bod, kam se můžete po zemi dostat. Takže jsme zde svůj otisk museli nechat i my. Protože jsme měli s sebou dvě malé děti, nějaký zásadní výstup nepřipadal v úvahu. Jedině snad výstup z kabinky lanovky. Tak teda jo.

Černohorské rašeliniště nabízí výhledy na Sněžku a krásnou přírodu

Černohorské rašeliniště nabízí výhledy na Sněžku a krásnou přírodu

Nádherný okruh nádherným rašeliništěm. Pravděpodobně se sem dostanete odbočkou na výletě z Jánských lázní. Alternativně z Pece pod Sněžkou, ale to je sem krpál. zejména pokud půjdete s dětmi, jeďte z Pece až ke Kolínské boudě autovláčkem. Pak už to jde. Odměnou vám bude specifická krajina horského vrchoviště s výhledy do krajiny, včetně Sněžky. Podívejte na obrázky a nadchněte se!

Z Jánek do Pece je to pořád z kopce

Z Jánek do Pece je to pořád z kopce

Celodenní procházka krkonošskou přírodou. Naše verze cesty byla 11 km. Velmi pestré zážitky celou cestu pro malé i velké a navíc je to pořád z kopce! Vděčíte za to především lanovce na Černou horu, která vás hned na začátku výletu vyveze z Jánských lázní až na nejvyšší bod cesty.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru