Drábské světničky

Český ráj Do přírody 02/2018

Drábské světničky

Bylo krásně teplo, sluníčko svítilo, tak nebylo důvodu nevyrazit z Prahy směr Mnichovo Hradiště a udělat si malou procházku... Tentokrát na samý okraj Českého ráje, na zříceninu hradu Valečov, Drábské světničky a Krásnou vyhlídku.

Sjeli jsme na sjezdu u Mnichova Hradiště, směr Dobrá Voda, auto jsme nechali kousek za vesničkou Boseň na parkovišti pod zříceninou hradou Valečov. Na hrad je to kousek a je tam i houpačka. Dál jsme putovali asi 4 km po červené turistické značce přes hory a doly, až jsme doputovali na Drábské světničky. Tyhle světničky představuje asi 30 místností vytesaných do sedmi pískovcových skalních bloků, tyčících se 86 - 141 m nad údolím (krásný rozhled).

Pak jsme pokračovali po modré značce, asi 1,5 km do hospůdky "Na krásné vyhlídce", cestou jsme prošli asi 35 metrů dlouhou skalní průrvou, kde se drží taková zima, že to snad ani není možný. Dali jsme véču a po silnici došli kolem vrchu Mužský (málo času, vylezeme tam příště) zpátky k autu a domů.

Obrázky

Drábské světničky (Honza)Drábské světničky (Honza)Hrad Valečov (Honza)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Zámecká a Mariánská vyhlídka

Zámecká a Mariánská vyhlídka

Mariánská vyhlídka je jednou z nejproslulejších a nejnavštěvovanějších v Českém ráji. Nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova.

Zřícenina hradu Vranov - Pantheon

Zřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska.

Husníkova vyhlídka

Husníkova vyhlídka

Husníkova vyhlídka, pojmenovaná podle význačného českého konstruktéra letadel, vlastence a dodavatele kovových prvků pro zajištění bezpečného průchodu na skály a vyhlídky zde i v okolí, leží v západní části Besedických skal.

Maloskalsko

Maloskalsko

Perlou Českého ráje je Maloskalsko. Výrazný Vranovský hřeben a Suché skály jsou pozůstatkem obrovské kry, kterou alpsko-karpatské vrásnění vyzdvihlo a postavilo do kolmé polohy. Úzký skalní masiv na pravém břehu Jizery byl ve středověku využit jako základ obranných hradů Vranov a Frýdštejn. Vyhlídka nad Jizerou poskytuje neopakovatelný panoramatický pohled na meandr Jizery v místech, kde voda prorazila skalní kru. Nad osadou Záborčí najdeme menší skupinu skal s pozůstatky sklaního hradiště, zvanou maloskalská Drábovna.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru