Vzhůru na Praděd

Jeseníky Outdoor 02/2018

Vzhůru na Praděd

Praděd je nejvyšší hora Jeseníků, v televizi jsou vždycky spektakulární pohledy na tuhle horu v pořadu s informacemi o sněhové pokrývce a zajímalo mě, jak to tam vypadá ve skutečnosti. Naším základním táborem byl takový klidný malý rodinný kemp (zahrada) u Mlýna ve Velkých Losinách.

Cesty k vrcholu jsou ve skrze dvě. První vede z Červenohorského sedla. Je to taková hřebenovka, nahoru - dolu, vysokohorskou faunou, moc pěkné (červená tur. značka). Po asi 8 km dojdete ke známé turistické chatě Švýcárna, odsud vám po slušné asfaltce zbývají k vrcholu zhruba 3 km. Po zhruba 1,5 km se k vám zprava připojí silnice z Ovčárny. Protože jste v chráněné krajinné oblasti, auta tu nepotkáte. Za to potkáte davy lidí jako na prvního máje. To jsou ti, kteří zvolili druhý způsob výstupu na vrchol směrem z Karlovy Studánky. Je to cesta pohodlná, zvládnete ji i s kočárkem, kousek si můžete zkrátit výletním autobusem.

Na vrcholu je televizní věž, výtah uvnitř vás vyveze do vyhlídkového patra, nebo můžete zakotvit v restauraci. Pěkně to tu fičí, není se co divit - jste skoro 1500 m nad mořem, tak si nezapomeňte přibalit před cestou větrovku.

Za návštěvu v blízkém okolí stojí také Petrovy Kameny, přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně, zámek ve Velkých Losinách a zdejší ruční papírna.

Obrázky

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

NS Po hřebenech - Světem horských luk

NS Po hřebenech - Světem horských luk

Naučná stezka vás provede trasou dlouhou 12 km z Ovčárny přes Vysokou holi a Jelení studánku na Skřítek. Kromě přírodních zajímavostí se na ní dozvíte, jak svět horských luk ovlivnil člověk, a za námahu po náročném stoupání budete odměněni krásnými výhledy.

Elektrárna Dlouhé Stráně

Elektrárna Dlouhé Stráně

Pro člověka pocházejícího z prostředí plného hnědouhelných tepelných elektráren je tahle přečerpávající jako z jiného světa. Tichá, bezprašná, bezexhalační, téměř neviditelná. Z obrázků, povídání a článků na internetu se všechno tězce představuje, tak jsme se museli vydat do Jeseníků a prozkoumat to na vlastní oči.

Bílá Opava naučná stezka

Bílá Opava naučná stezka

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na sedmi informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru