Za kozičkama na Černodolský mlýn

České středohoří Outdoor s dětmi 02/2023

Za kozičkama na Černodolský mlýn

Vděčné téma pro děti jsou zvířátka. V našem případě zvířátka a vláčky. A tak jsme zase jednou udělali výlet, kde utratíte za žrádlo pro kozy víc, než za kafe pro sebe.

Černodolský mlýn je opravený mlýn v Opárenském údolí. To najdete v Českém středohoří a spojuje Malé Žernoseky a Chotiměř, respektive Velemín.

Údolím vede vesměs asfaltová cesta (ne silnice), a tak si tu můžete naplánovat i pěknou procházku přírodou podél Milešovského potoka. V dosahu je také přístupná zřícenina hradu Oparno, a milovníci dokopců mohou mlýn zvolit jako základní tábor pro výšlap na Lovoš.

Naším cílem tentokrát byla ale jízda vláčkem (poslední část náhradní autobusovou dopravou) a výběh s kamerunskýma kozama a kamerunskýma ovcema. V mlýně můžete zakoupit žřádlo a pak se nechat krásně oblíznout. Ovečky a kozičky tu mají pěkný prostorný výběh s travičkou, vodičkou, ale potvorám samozřejmě nejvíc chutná krmení od lidí.

Když se děti náležitě vydováděli, ještě jsme je vypustili na menší hřiště na zahradě mlýna, zatímco my jsme měli svůj coffee time.

Čímž byl cíl výletu naplněn. Protože nám ještě zbýval nějaký ten čas do odjezdu vlaku, šli jsme mu naproti. Podél potoka do Chotiměři na zastávku. A protože i tak nám ještě nějaký čas zbýval, nepohrdli jsme otevřenými vraty "U žíznivého tygra". Krásně zařízená minihospůdka s obrovskou zahradou. Koupili jsme 2 buřty a venku na ohýnku, téměř samoobsluhou, obklopeni dalšími hosty, upekli jsme sobě buřta a natočili malé pivko. Příjemné zakončení dne, vřele doporučujeme!

Více info

Dostat se sem můžete vláčkem z Lovosic (respektive autobusem díky dočasné už 10 let trvající opravě trati) nebo vláčkem směrem od Teplic. Samozřejmě až na místo se dostanete i autem.

Obrázky

Za kozičkama na Černodolský mlýn (Táta)Za kozičkama na Černodolský mlýn (Táta)Za kozičkama na Černodolský mlýn (Táta)Procházka Oparenským údolím (Táta)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Lovoš

Lovoš

Lovoš tvoří přirozenou dominantu Lovosic. Národní přírodní rezervace Lovoš zaujímá vrcholové a částečně svahové partie dvou vrchů s odlišnou geologickou stavbou. Velký Lovoš (570 m n. m.) se zásaditými čedičovými horninami, Malý Lovoš, též Kybička (489 m n. m.), s kyselejší trachytovou horninou. Hojně jsou zastoupeny chráněné rostliny, např. třemdava bílá, kosatec bezlistý, koniklec luční, bělozářka liliovitá. Bohatá je hmyzí fauna.

Boreč - kde se sníh nikdy neudrží

Boreč - kde se sníh nikdy neudrží

Z vrcholu kopce Boreč stoupá i v krutých mrazech teplá pára. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím bývá až 16 stupňů, takže se v okolí puklin s unikajícím vzduchem neudrží sníh. Teplé mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám které nesnášejí teploty pod nulou.

Loukami na rozhlednu v Radejčíně

Loukami na rozhlednu v Radejčíně

Příjemná procházka po žluté turistické značce mezi obcemi Radejčín a Dubice, vás provede loukami Českého středohoří, přes nádhernou vyhlídku na Labe, rozhlednou, a zdržet se můžete i u zajímavých výhledů na dálnici, která středohoří projíždí.

Procházka Opárenským údolím

Procházka Opárenským údolím

Opárenské údolí je turisticky atraktivní část Českého středohoří mezi obcemi Velemín a Malé Žernoseky. Údolím vede převážně asfaltová cesta, částečně lesní zpevněná cesta. Příjemná procházka nebo cykloprojížďka údolím podél Milešovského potoka nabízí příjemnou relaxační procházku s mírným převýšením.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru