Kde stála Dvojčata WTC, je Memoriál 9/11

USA Outdoor 08/2022

Kde stála Dvojčata WTC, je Memoriál 9/11

Když jsem byl v New Yorku naposledy, Dvojčata - TwinTowers WTC ještě stála. Byl z nich pěkný výhled a byly to dva kvádry na dolním Manhattanu. Žádné ikony, září 2001 se ještě nestalo. Prostě dva obyčejné mrakodrapy se zasklenou vyhlídkovou plošinou s blízkou budoucností, která změní svět.

No doba plynula a když se ocitám na stejném místě teď, jsou tady jenom tyhle dvě "díry" do země s obrovskou symbolikou. Dvouúrovňové kašny o rozměru půdorysu každého z mrakodrapů, lemované cedulemi se jmény obětí. Pravděpodobně u některého ze jmen najdete položenou růži. Zaměstnanci muzea ji sem pokládají v den nedožitých narozenin toho kterého člověka.

Pietní místo si můžete prohlédnout zdarma, přesto je přístup k oběma kašnám regulován (prostor se otevírá ráno v 9). Kromě jiného je zde i zpoplatněné muzeum, které se odkazu tohoto dne věnuje velmi podrobně.

Více info

Světové obchodní centrum se přesídlilo do nově vybudovaného mrakodrapu One World Trade Center hned vedle a opět nabízí výhled z nejvyšších pater na dolní Manhattan, řeku Hudson a East River a zátoku se sochou Svobody.

Obrázky

Memoriál 9/11 (Táta)Obklopen mrakodrapy (Táta)Kde stála Dvojčata WTC, je Memoriál 9/11 (Táta)Kde stála Dvojčata WTC, je Memoriál 9/11 (Táta)
One World Trade Center (Táta)Nedaleká nákupní galerie Oculus (Táta)V New Yorku se opravdu naučíte fotit i na výšku (Táta)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Lodí na Staten Island kolem sochy Svobody a navíc zdarma

Lodí na Staten Island kolem sochy Svobody a navíc zdarma

Přináším jeden tip, jak vidět z blízka sochu Svobody, když nemáte čas vystát si frontu a chcete to vzít tak nějak gratis.

Procházka po ikonickém Brooklynském mostě

Procházka po ikonickém Brooklynském mostě

Tehnle historický most je potřeba si projít. Jednak abyste pochopili, jak impozantní stavba to v době svého vzniku byla a co museli stavitelé vymyslet a překonat (jenom třeba jak natahovali ty lana... neuvěřitelný). Za druhé je to moc pěkná procházka s výhledy.

Vyhlídka Vessel a procházka nad úrovní ulice po High line

Vyhlídka Vessel a procházka nad úrovní ulice po High line

Tyhle dvě místa jsme spojili do jedné návštěvy. První je The Vessel, jakási symetrická spleť schodišť myšlená jako rozhledna. Druhé je High line - bývalá nadzemní dráha proplétající se mezi domy. Nadzemka u žnebyla potřeba a tak jí proměnili v jakýsi vycházkový park nad úrovní jednotlivých ulic.

Noční vyhlídka na dolní Manhattan

Noční vyhlídka na dolní Manhattan

Jestli chcete tu klasickou kýčovitou noční (nebo denní) fotku newyorských mrakodrapů, tak tady je to správné místo.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru