Jak vybrat batoh na letní výlety?

Obchodní sdělení Do přírody 06/2022

Jak vybrat batoh na letní výlety?

Léto je v plném proudu. Chystáte se na letní výlety či dokonce treky? Mám pro vás pár tipů, jak vybrat batoh, který vás při cestách nezklame.

Jak vybrat batoh – zaměřte se na jeho účel

První, co musíte při výběru batohu zvážit, je, k čemu ho plánujete primárně využít. Turistické batohy můžete pořídit v různých velikostech a s mnoha odlišnými funkcemi. Většinu z nich například ve městě příliš nevyužijete a některé (jako bederní pás) mohou být dokonce na obtíž. Naopak při dvoudenním výletu přírodou vám pravděpodobně batoh do města na veškeré potřebné záležitosti spíše nevystačí.

Takže ještě, než se do výběru pustíte, zodpovězte sami sobě, k čemu budete batoh nejčastěji používat a co všechno v něm plánujete nosit. Chcete batoh do města, ve kterém pohodlně přenesete notebook, svačinu a věci každodenního použití? Nebo se chystáte do přírody se spacákem a stanem? A jak moc minimalisticky se zvládnete sbalit?

Poté, co si tyto otázky zodpovíte, se můžete pustit do výběru konkrétního objemu batohu i jeho parametrů.

Batoh na trek – budete spát v přírodě nebo na horských chatách?

Úplně nejnáročnější výběr budete mít, pokud se chystáte na několikadenní trek přírodou. I zde záleží na tom, jak cestu plánujete.

Jinak se budete balit pro přespávání venku (kde budete potřebovat spacák, stan nebo tarp, věci na vaření a jídlo...) a jinak pokud plánujete spát v chatách či penzionech. Od toho se odvíjí i velikost batohu.

Pro přespávání venku doporučuji volit – zvlášť začátečníkům – spíše větší objem. Přestože chcete nosit co nejmenší zátěž, minimalistické balení na trek je přece jen disciplínou pro pokročilejší. Proto v takovém případě vedle důkladné přípravy doporučuji batoh s objemem kolem 60 litrů, do kterého vše pohodlně uložíte.

U takto velkého batohu je samozřejmostí bederní pás. Většinou má také dvě velké vnitřní kapsy. Do spodní můžete uložit pohodlně věci na spaní a vaření, do horní zase oblečení a další nezbytnosti.
Výhodou je možnost otevírání z boku a pláštěnka, která ochrání batoh i jeho obsah před nepřízní počasí.

Batoh na víkendový výlet i do města

Plánujete vyrazit na víkendový výlet? Pak vám bude pravděpodobně stačit batoh s objemem do 50 litrů. Pokud se umíte zabalit minimalisticky, můžete na víkendový výlet v některých případech použít klidně i batoh, který máte do města.

Obrázky


nahoru