Byli jsme na vítání ptačího zpěvu

Ústecký kraj Do přírody s dětmi pro dospěláky04/2022

Byli jsme na vítání ptačího zpěvu

Na přelomu jara a léta pořádá Česká společnost ornitologická prostřednictvím svých místních organizací akci s názvem Vítání ptačího zpěvu. Jedná se o procházku v přírodě spojenou s výkladem a pozorováním ptactva. Začíná se velmi brzy ráno, kdy jsou ptáčkové nejvíce aktivní. A věřte mi, vyplatí se přivstat si.

Vyzbrojeni termoskou s čajem, botami do rosy a dalekohledem vyrážíme chvilku po svítání do zámecké zahrady. Na místě srazu už postávají páry zvědavců, sem tam i nějaké děti. Jenom nějaké - asi se jim nechtělo vstávat. No těm našim se taky moc nechtělo, ale nakonec nelitovali.

Procházíme parkem, posloucháme perličky ze života ptáčků, snažíme se poznat, kdo je samička a kdo sameček a kde asi hnízdí. Provází nás Marek a ukazuje nám doslova kde co lítá.

Jako super, fajn - ale nejvíc pro nás byl konec procházky. Dorazili jsme k místu s nataženýma sítěma, kde se tu a tam zachytil nějaký ptáček. Martina ho ze sítě zachránila, nasadila mu kroužek, zaevidovala, zkontrolovala zdraví a parazity, řekla nám, jak hnízdí, jestli je přelétavý, nechala nás ho prohlédnout z blízka, pohladit a vypustit. Někteří ptáčkové jsou fakt drobečci, to si ani neuvědomíte, když je v letu vidíte. Neuvědomíte si, jak jsou (nebo záměrně nejsou) krásně zbarvení a jak se jim tu u nás daří.

Nakonec jsme si odnesli omalovánky, pár pracovních listů a spoustu zážitků ze super procházky!

Více info

Akci pořádá ČSO každý rok a dopředu na ní upozorňují na sociálních sítích nebo na jejich webu http://www.birdlife.cz

Obrázky

Byli jsme na vítání ptačího zpěvu (Táta)Byli jsme na vítání ptačího zpěvu (Táta)Rána jsou chladná (Táta)V lužních lesích to po ránu pěkně zpívá (Táta)

nahoru