Velká zahrada v Drážďanech

Německo Outdoor 02/2018

Velká zahrada v Drážďanech

Velká zahrada je obrovský park v širším centru Drážďan. Zahrada udržovaná ve francouzsko - anglickém stylu - najdete tu jak geometrické úpravy cest, záhonků, tak i volně pochozí louky s letitými stromy. Místní sem rádi chodí na procházky, ale je to i vhodné místo pro provozování nejrůznějších sportovních aktivit (inline bruslení, skateboard, kolo, badminton, frisbee, běh).

Zvláště pro kolečkové brusle je tento barokní symetricky založený park se svými rovnými a hladkými cestami opravdovým rájem.

Pro milovníky rostlinstva a nejrůznější květeny je zas rájem botanická zahrada, která leží v severozápaním rohu Velké zahrady (vstup do botanické zahrady je z ulice Stübleallee).

Prošli jsme většinu parku (a strávit zde 3 hodiny procházkou není problém), ale nenašli jsme žádné dětské hřiště, nebo cokoliv, čím by se dali zabavit děti. Snad až na jednu věc: od jara do podzimu zde jezdí Drážďanský výletní vláček. Úzkokolejná trpasličí dráha vás v otevřených vagonech vyveze na okružní jízdu celým parkem.

Část parku pro sebe zabrala Drážďanská zoo. Vstupné je pro Čecha dražší, takže její návštěvu asi oželíte.

Obrázky

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Drážďany

Drážďany

Do Drážďan na výlety

Zámecká zahrada Pillnitz

Zámecká zahrada Pillnitz

Přímo před branami Drážďan leží zámek a park Pillnitz. Jedinečný park u Labe je považován za dokonalý příklad čínského stylu baroka v Evropě. August Silný daroval zámek a park Pillnitz v roce 1707 své milence hraběnce Cosel. Když však upadla v nemilost, August ji vyvlastnil a nechal postavit horský a vodní palác podle návrhů barokního architekta Matthäuse Daniela Pöppelmanna.

Kde se natáčela Popelka

Kde se natáčela Popelka

Nejkrásnější vodní zámek v Sasku nese jméno po vévodovi Mořici Saském, který zde v roce 1542 nechal vybudovat lovecké sídlo. Od roku 1723 nechal kurfiřt August Silný zámek skvostně přestavět pod vedením Matthäuse Daniela Pöppelmanna, známého jako architekta drážďanského Zwingeru, aby vytvořil vhodné prostředí pro své velkolepé oslavy. Uprostřed rozsáhlého parkového a rybničního komplexu tak vznikl barokní klenot v okrové a bílé barvě, jehož nádhera se půvabně zrcadlí v uměle založených rybnících.

Rozhledna a lesy Bismarckturm Panoramahöhe

Rozhledna a lesy Bismarckturm Panoramahöhe

Na zalesněném vrcholu Panoramahöhe nad vesničkou Bad Goggleuba Berggiesshübel najdete jednu z tzv. Bismarckových pohraničních rozhleden. Krásná, stará, zachovalá, kamenná rozhledna poskytuje výhled na pohraniční oblast, uvidíte i stolovou horu s pevností Königstein, přes zalesněné kopečky dohlédnete až do Drážďan.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru