Z Jánek do Pece je to pořád z kopce

Krkonoše Do přírody s dětmi se psem 05/2023

Z Jánek do Pece je to pořád z kopce

Celodenní procházka krkonošskou přírodou. Naše verze cesty byla 11 km. Velmi pestré zážitky celou cestu pro malé i velké a navíc je to pořád z kopce! Vděčíte za to především lanovce na Černou horu, která vás hned na začátku výletu vyveze z Jánských lázní až na nejvyšší bod cesty.

Hned u konce lanovky na nás čekala rozhledna. Ocelová, posetá vysílači, ne nijak zvlášť vysoká. Ale přečnívala přes stromy a poskytovala nádherné výhledy do okolí. Nám se poštěstily výhledy třeba na Sněžku. Dětem se líbilo, jak kolem nás, doslova na dosah, prolétávali mraky. Bodejť ne, jste na nejvyšším bodě široko daleko.

Pokračujeme po žluté tur.zn. směr Černá bouda. Cestu dětem zpestřuje několik naučných tabulí s kosem horským. Děti plní úkoly, odpovídají na otázky a cesta pěkně ubíhá.

Další zajímavý bod, tentokrát spíš pro dospěláky je Černohorské rašeliniště. Vřesy, borůvky, dřevěné chodníčky. My si prošli naučnou stezku k vyhlídkové věži, a pak ještě k Huberově vyhlídce (ta samotná za námahu nestojí, ale cesta sem je pěknou přírodou a kocháte se opět výhledy na Sněžku). Kdo je zdatnější, kolečko NS dokončí.

Cesta začala prudce klesat a červená značka nás přivádí ke Kolínské boudě. Vycházíme z lesa, začínají horské louky. Trošku tu pofukuje. Tady u Kolínské boudy mají velké dětské hřiště a velká přilehlá terasa se tak stává místem určeným pro oběd. Pokud byste se nevešli, do několika minut máte obdobnou možnost u Pražské boudy, Husovy boudy nebo Žižkovy boudy. Boudy jsou rozesety podél cesty, kolem nekonečné louky a výhledy na okolní krkonošské vrcholy.

Odsud už cesta klesá velmi svižně, pokud by děti zabolely nožičky, v létě jsme tu potkávali i autovláček, který vás poslední část cesty do Pece rád sveze.

V Peci máte další a další možnosti relaxace i aktivního odpočinku. Většina z vás ale zamíří k autobusovému nádraží, odkud jezdí autobusy poměrně velmi často zpět do Jánských lázní.

Více info

K tomuhle výletu nás inspirovala knížka Krkonoše s dětmi s kočárkem i pěšky. Tenhle a dalších 42 tipů na výlety pro vás sepsala Veronika Haláková.

Obrázky

Koukáme na Sněžku (Táta)Z Jánek do Pece je to pořád z kopce (Táta)Z Jánek do Pece je to pořád z kopce (Táta)Černohorské rašeliniště (Táta)
Černohorské rašeliniště (Táta)Z Jánek do Pece je to pořád z kopce (Táta)Hřiště u Kolínské boudy (Táta)Z Jánek do Pece je to pořád z kopce (Táta)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Sáňkařská dráha na Černé hoře

Sáňkařská dráha na Černé hoře

Nejstarší sáňkařská cesta v Krkonoších je dlouhá 3,5 km. Vede z vrcholu Černé hory do Janských Lázní. Na start trasy Vás vyveze kabinková lanovka. Sáňky Vám půjčí v půjčovně SkiResort Live v budově dolní stanice kabinkové lanovky. Vyzkoušet můžete taky večerní sáňkování s čelovkami a průvodcem ze SkiResort Live. Na večerní sáňkování je nutné se objednat.

Černohorské rašeliniště nabízí výhledy na Sněžku a krásnou přírodu

Černohorské rašeliniště nabízí výhledy na Sněžku a krásnou přírodu

Nádherný okruh nádherným rašeliništěm. Pravděpodobně se sem dostanete odbočkou na výletě z Jánských lázní. Alternativně z Pece pod Sněžkou, ale to je sem krpál. zejména pokud půjdete s dětmi, jeďte z Pece až ke Kolínské boudě autovláčkem. Pak už to jde. Odměnou vám bude specifická krajina horského vrchoviště s výhledy do krajiny, včetně Sněžky. Podívejte na obrázky a nadchněte se!

Stezka v korunách stromů Krkonoše

Stezka v korunách stromů Krkonoše

Tak nám v Jánských Lázních otevřeli novou Stezku v korunách stromů. My známe tu z Lipna, tak jsme chtěli porovnat. A ty stavby jsou prostě uchvacující a výhled z horního patra k nezapomenutí. Po kolapsech dopravy v první dny po otevření jsme se pasovat nemuseli. Už byl vcelku klid, jeli jsme sem navíc odpoledne, takže bez problémů.

Na koloběžce z Černé hory dolů do Jánských Lázní

Na koloběžce z Černé hory dolů do Jánských Lázní

Neříkám, že je to jedinečný ojedinělý zážitek, ale na moc místech tuhle možnost nemáte. Na speciálních terénních koloběžkách můžete sjet z vrcholu Černé hory dolů do Jánek. Buď cik-cak po sjezdovce, nebo krásnou cestou lesem po Zvonkové cestě.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru