Procházka k vodopádu Martuljski Slapovi

Slovinsko Do přírody s dětmi pro dospěláky08/2021

Procházka k vodopádu Martuljski Slapovi

Bydleli jsme kousek od Kranjské Gory v kempu Šlik. Odsud můžete ve volném čase vyrazit buď na cyklostezku nebo právě k vodopádu na říčce Martuljška Bistrica. Cesta jedním směrem zabere do hodiny.

Sice jdete vzhůru proti proudu, ale není to zásadní krpál. Na konci stoupáte po žebřících, ale i tak je procházka pohodová a v klidném tempu ji zvládnou i malé děti. Nejdříve jdete po břehu řeky, později cestičkou po kraji kaňonu, koho to baví, může chvílemi jít i v korytě. Říčka v létě má už málo vody, takže je to hodně netradiční procházka.

Když se kaňon už hodně zúží, šplháte cestičkou po žebřících vzhůru. Vodopád nejprve uvidíte na protější stěne průrvy z mostíku, později dojdete na jeho boční stěnu, až vás vánek osvěží kapkami, které sebral padající vodě. Velmi příjemné, zejména ve vedru. Ale voda je opravdu studená, nedá se v ní ani pořádně koupat.

Vodopády jsou tu vlastně dva. Od tohoto spodního můžete pokračovat ještě k hornímu, to je další asi hodina cesty (my už výš s dětmi nešli a vrátili se zpět a trošku si pohráli na dolním toku s kamínky).

Obrázky

Procházka k vodopádu Martuljski Slapovi (Táta)Procházka k vodopádu Martuljski Slapovi (Táta)Procházka k vodopádu Martuljski Slapovi (Táta)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Camp Špik

Camp Špik

Potřebovali jsme zakempovat na naší cestě do Chorvatska někde "na půl cesty". Tady je v okolí krásná příroda, takže padlo rozhodnutí někde kolem Kranjské Gory. I našel jsem kemp Špik a udělali jsme dobře, že jsme sem zajeli.

Netradiční koupání v Kranjské Goře

Netradiční koupání v Kranjské Goře

Jedno takové netradiční koupání jsme absolvovali v Kranjské Goře. Široké koryto řeky Pišnice, které je bez pochyby plné až po okraj při jarním tání, je v létě spíše soustavou potůčků, kde se můžete cachtat a stavět přehrady z milionu oblázků.

Vodopád slap Peričnik

Vodopád slap Peričnik

Na severu Triglavského národního parku najdete údolí Vrata. Do jeho spodní části míří turisté, aby omrkli vodopád Peričnik. No oni to jsou vlastně vodopády dva a já teda něco tak ohromujícího a silného zblízka asi ještě neviděl. Masa vody padající z výšky se s ohlušujícím rachotem tříští o skalní desku. A vy stojíte o metr vedle a máte pocit, že jak tam strčíte kebuli, máte to spočítaný.

Přírodní rezervace Zelenci

Přírodní rezervace Zelenci

Menší přírodní rezervace s krásným jezírkem, vyhlídkou a úžasnou přírodní scenérií. Navíc tu pramení řeka Sáva. Dvacetiminutová zastávka hned u silnice ve stylu stop & go. Navíc bez vstupného.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru