K prameni Vltavy po modré

Šumava Do přírody pro dospěláky08/2020

K prameni Vltavy po modré

Vltava je typická česká řeka, pramení v hraničních horách a je českou nejdelší řekou. Kartografickým nedopatřením se po soutoku s Labem už nejmenuje Vltava, jak by tomu bylo zvykem dle její vydatnosti a délky v tomto místě. K prameni Vltavy vedou veskrze dvě cesty. Jedna z Modravy, druhá z Kvildy. Pramen je nahoře na hoře, takže cesta tam bude do kopce, cesta zpět z kopce.

Nejkratší cesta vede právě z Kvildy, jde pěkně po asfaltce, sedm kilometrů tam a sedm zpět. Nejdříve loukami, pak lesem, poslední část je pak vrcholové pásmo postižené kůrovcem.

Vyrazit můžete pěšky, na kole, i s kočárkem. Cestou nepotkáte žádné občerstvení, v létě chybí v poslední třetině cesty stín. Pít z pramene jsme zkoušeli, zatím žijem.

K prameni vede lávka, je to kamením obehnaná stylizovaná studánka. Nedaleko najdete několik lavic a přístřešek.

Říčka je pojmenovaná jako Teplá Vltava a pramení tedy na Černé hoře nad Kvildou. Potkáte se s ní už dole u parkoviště a cestou nahoru ji několikrát ještě potkáte. Název Vltavy nese řeka až od osady Chlum, kde se potkává se svojí sestřičkou - Studenou Vltavou.

Obrázky

K prameni Vltavy (Táta)K prameni Vltavy (Táta)Pramen Vltavy (Táta)

Video k tématu K prameni Vltavy po modré

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Rysí a jelení stezka

Rysí a jelení stezka

Rysí a jelení stezku a výběhy najdete poblíž sebe v oblasti kolem návštěvnického centra u Kvildy. Rysi jsou poměrně plaší, takže dětem je radši neslibujte, my jsme neměli štěstí ani na jeleny. No ale tak les je zajímavě celozelený, díky poměrně silným porostům lišejníků na kmenech stromů.

Jezerní slať

Jezerní slať

Jezerní slať je další oblíbené rašelinistě k návštěvě. Odbočku k němu najdete na cyklostezce spojující Kvildu a Horskou Kvildu. Obě obce taktéž spojuje horská silnička, pro automobilisty je vyznačeno několik parkovacích míst.

Procházka z Modravy proti proudu Modravského potoka, možná až na Březník

Procházka z Modravy proti proudu Modravského potoka, možná až na Březník

Jeden tip na výlet z kategorie "Doktor les" aneb příroda uklidňuje, léčí a uzdravuje. Děti tu moc nezabavíte (spíš vůbec), ale pokud rádi jezdí na kole, vezměte je sem.

Hotel Mádr na Modravě - rodinná pohostinnost v srdci Šumavy

Hotel Mádr na Modravě - rodinná pohostinnost v srdci Šumavy

Stylově zařízený hotel v srdci Šumavy, kde se cítí dobře jak rodiny s dětmi, tak aktivní sportovci. Součástí hotelu je restaurace U všech kukaček s dětským hracím koutkem, sauna s relaxační místností a Wi-Fi zdarma v celém hotelu. Letní terasa a zahrádka s obsluhou hned vedle Filipohuťského potoka. Samozřejmostí je úschovna lyží a kol.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru