Hazmburk

České středohoří Hrady a zámky s dětmi se psem pro dospěláky07/2018

Hazmburk

Silueta dvou hradních věží patří v Českém Středohoří hradu Hazmburk. Neplést se zříceninou Trosky z Českého ráje. Z dálky se tyčí na čedičovém vrchu nad obcí Klapý tři a půl kilometru severozápadně od města Libochovice.

My sem rádi jezdíme na přelomu června a července. To se tu prohánějí a na čediči vyhřívají žlutí otakárci. Kamarádi doporučují i jaro, kdy všude kvetou meruňkové sady.

Parkujeme na parkovišti za humny vesničky Klapý (v roce 2018 za 50 Kč) a pak stoupáme po žluté turistické značce, poslední zatáčku pak po červené. Na parkovišti je poznámka, že s kočárkem nebo za deště máme použít polní cestu bočním směrem ku Zlaté stezce zemí hradů (turistická červená). To jsme neměli důvod. Cesta z parkoviště, to jsou 3 kilometry mírně vzhůru ve stínu stromů. Hrad uvidíte až skoro u cíle. Na hrad se platí vstupné.

Dolnímu hradu dominuje mohutná oválná Černá věž, vysoká 25 metrů, z tmavého čediče. Ta dosahuje šířky devíti metrů v průměru a má dva metry tlusté zdi. O metr vyšší Bílá věž s cimbuřím, která vévodí Hornímu hradu, je ze světlého pískovce a je zpřístupněná k rozhlédnutí.

Z Hazmburku je překrásný výhled na město Libochovice, ale i na celé dolní Polabí a Poohří, v dáli s bájnou horou Říp i na úchvatné panorama Českého středohoří.

Více info

Web: http://www.hrad-hazmburk.cz
Otevřeno je květen až září út-ne 10-18 hodin, duben a říjen: so+ne 10-16 hodin jen o víkendech
Vstupné 2018:
základní 90 Kč, děti 60 Kč, pes 20 Kč
Rodinná 2+2: 240 Kč

Obrázky

Hazmburk (Honza)Hazmburk (Honza)Hazmburk - otakárci podél cest (Honza)Hazmburk - Černá věž (Honza)
Hazmburk - Bílá věž (Honza)Hazmburk (Honza)Hazmburk - výhled z věže (Honza)Hazmburk (Honza)
Otakárek ovocný (Honza)Otakárek fenyklový (Honza)Hazmburk - cesta ve stínu (Honza)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Bledule v Dolním Poohří

Bledule v Dolním Poohří

Zejména časné jaro v lužním lese mezi vesničkami Poplze a Křesín vás nabije radostí z přicházejících teplých dnů. Bledulí zde v polovině března najdete celé koberce. Lužní les v Dolním Poohří je pro ně ideální biotop a máte tak šanci potěšit se z prvních poslíčků jara. Kromě bledulí zde hojně rostou sněženky, podléšky, sasanky a orseje.

Zřícenina hradu Košťálov

Zřícenina hradu Košťálov

Hrad Košťálov svůj strategický význam dávno ztratil, ale zase se z něj stal příjemný, pěkný a vcelku i pohodlně dostupný cíl pro výletníky. Na vršku se ocitnete vysoko nad krajinou, takže máte nádherný výhled do okolí. Na straně jedné nížinu Poohří, na straně druhé kopce Českého středohoří, které z roviny vystupují jako kužele do výšky nad okolní terén.

Boreč - kde se sníh nikdy neudrží

Boreč - kde se sníh nikdy neudrží

Z vrcholu kopce Boreč stoupá i v krutých mrazech teplá pára. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím bývá až 16 stupňů, takže se v okolí puklin s unikajícím vzduchem neudrží sníh. Teplé mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám které nesnášejí teploty pod nulou.

Park Osmička v Lovosicích láká k procházce na novou vyhlídku

Park Osmička v Lovosicích láká k procházce na novou vyhlídku

Ale zatím jenom láká, ještě se dokončují poslední práce. Pohodový parčík Osmička v maloměstském stylu najdete na břehu řeky Labe. Příjemnou procházkou podél vody nebo lehkým sportováním tu můžete strávit prosluněné odpoledne.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru