Vodopád slap Peričnik

Slovinsko Do přírody s dětmi pro dospěláky07/2019

Vodopád slap Peričnik

Na severu Triglavského národního parku najdete údolí Vrata. Do jeho spodní části míří turisté, aby omrkli vodopád Peričnik. No oni to jsou vlastně vodopády dva a já teda něco tak ohromujícího a silného zblízka asi ještě neviděl. Masa vody padající z výšky se s ohlušujícím rachotem tříští o skalní desku. A vy stojíte o metr vedle a máte pocit, že jak tam strčíte kebuli, máte to spočítaný.

Vodopád vidíte už od parkoviště. Cesta k němu je strmá a klikatá, ale dá se zvládnout. Během 19 minut ale budete stát u spodní paty vodopádu, voda zde padá dolů z 52 metrů. Cesta k hornímu, druhému, vodopádu vede z levé strany. Tam jsme už s našimi malými dětmi nedošli. Stezka není udržovaná a navíc tu měli popadané stromy.

Vezměte si pláštěnku, Peričnik nabízí unikátní zážitek - možnost projít prostorem za vodopádem. Ale vzhledem k vanoucímu větru a podtlaku budete pěkně mokří. V létě fajn sprcha, v jiných měsících jistě nepříjemné. Na fotkách si povšimněte postaviček lidí a jejich velikosti vzhledem k té přírodní kráse kolem.

S dětmi jsme po obhlídce vodopádů ještě seběhli k řece pod parkoviště. Ze třetiny naplněné koryto dávalo tušit, co se tu odehrává v době tání sněhu. Včetně vyschlého koryta v protisvahu. My jsme zaházeli bílými kameny do průzračné vody a jeli dál.

Více info

Přístup k vodopádu je zdarma, pouze kdo přijede autem, zaplatí 3€ parkovné a počítá se s tím, že do 120 minut si vše prohlédnete a odjedete (info z roku 2019).

Trošku nás (a nejen nás) vyděsila příjezdová cesta, kdy posledních asi 5 km už není po asfaltu ale prašné šotolině, až jsme se báli, jestli jsme někde neodbočili špatně. Ale google i waze vás sem dovede dobře.

Obrázky

Vodopád Peričnik, pohled od silnice (Táta)Vodopád Peričnik (Táta)Vodopád Peričnik (Táta)Za vodopádem (Táta)
Vodopád Peričnik (Táta)Vodopád Peričnik (Táta)

Video k tématu Vodopád slap Peričnik

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Cyklovýletík pod Alpami

Cyklovýletík pod Alpami

Cyklostezka pod vrcholy Julských Alp vede z Ljubljany až do obce Trbiž. Vede po bývalé vlakové trati, takže žádné velké nahoru-dolů. Pěkně pozvolna, ani to nepoznáte. Super scenérie, městečka a příjemní lidé.

Camp Špik

Camp Špik

Potřebovali jsme zakempovat na naší cestě do Chorvatska někde "na půl cesty". Tady je v okolí krásná příroda, takže padlo rozhodnutí někde kolem Kranjské Gory. I našel jsem kemp Špik a udělali jsme dobře, že jsme sem zajeli.

Procházka k vodopádu Martuljski Slapovi

Procházka k vodopádu Martuljski Slapovi

Bydleli jsme kousek od Kranjské Gory v kempu Šlik. Odsud můžete ve volném čase vyrazit buď na cyklostezku nebo právě k vodopádu na říčce Martuljška Bistrica. Cesta jedním směrem zabere do hodiny.

Netradiční koupání v Kranjské Goře

Netradiční koupání v Kranjské Goře

Jedno takové netradiční koupání jsme absolvovali v Kranjské Goře. Široké koryto řeky Pišnice, které je bez pochyby plné až po okraj při jarním tání, je v létě spíše soustavou potůčků, kde se můžete cachtat a stavět přehrady z milionu oblázků.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru