Písečný přesyp u Píst

Středočeský kraj Do přírody 04/2018

Písečný přesyp u Píst

Nedaleko Nymburka, na východním okraji přírodního parku Kersko-Bory, se nachází jeden z posledních polabských písečných přesypů. Jedná se o velmi jemně písčitý kopec podobný dunám ze Sahary, který při procházce lesem zcela jistě nepřehlédnete.

Celý přírodní útvar se utvořil během čtvrtohor, kdy Labe měnilo své řečiště a přeneslo do prostoru velké množství štěrkopísku a písku. Na duně nalezneme mnoho vzácných a ohrožených druhů rostli i živočichů vázaných na prostředí vátých písků.

Jedná se o přírodní památku, takže vstup do písku je přísně zakázán, takže obdivovat pouze očima!

Obrázky

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Labyrintárium zámku Loučeň

Labyrintárium zámku Loučeň

Zámek Loučeň je romantickou barokní památkou s původními interiéry. Obklopuje ho rozlehlý anglický park, který má jeden celoevropský unikát - totiž soubor 12 labyrintů a bludišť. Zámek nabízí prohlídky zásadně s kostýmovanou postavou, speciální dětské či čokoládové prohlídky, ale i pikniky v zámeckém parku.

Park Mirákulum v Milovicích

Park Mirákulum v Milovicích

Pecka! Megaobrovský dětský hřiště plný prolejzaček, skákaček, houpaček a jiných atrakcí. Vystavěné opravdu ve velkém stylu, udržované, vymyšlené a dotažené do všech detailů. Včetně piknikové louky pro oddech v rámci náročného dne.

Středověká krčma Dětenice

Středověká krčma Dětenice

Ani jsem sem tenhle tip nechtěl dávat, ale nedávno jsem pochopil, že ještě ne všichni vědí o letitém fenoménu Středověké krčmy Dětenice. O místě, kde se jediným krokem přes práh krčmy ocitnete ve středověku.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru