Procházka Opárenským údolím

České středohoří Outdoor 02/2018

Procházka Opárenským údolím

Opárenské údolí je turisticky atraktivní část Českého středohoří mezi obcemi Velemín a Malé Žernoseky. Údolím vede převážně asfaltová cesta, částečně lesní zpevněná cesta. Příjemná procházka nebo cykloprojížďka údolím podél Milešovského potoka nabízí příjemnou relaxační procházku s mírným převýšením.

Podél potoka dříve stávalo několik mlýnů, ze kterých se dnes zachoval pouze zrekonstruovaný Černodolský mlýn zhruba uprostřed cesty, kde si můžete odpočinout a naobědvat.

Cestou potkáte památné Císařské schody, kterými může začít třeba váš výstup na horu Lovoš. Dále potkáte například zříceninu hradu Oparno.

Vstupními místy do údolí je odbočka turistické značky v obci Velemín, nebo parkoviště u hřiště v obci Malé Žernoseky, ulice Opárenská. Dříve bylo dostupné motoráčkem do stanice Opárno, nicméně v důsledku sesuvu půdy je trať na dlouhou dobu přerušena. Doufejme, že v budoucnu dojde k opravě a znovuzprovoznění.

V horní části Opárenského údolí jsou k vidění mohutné překlenovací oblouky dálnice D8. Opárenské údolí totiž leží na trase posledního dostavovaného úseku dálnice D8, jejíž součástí je i 275 metrů dlouhý most Oparno. Tato jedinečná stavba mostu v chráněné oblasti Českého středohoří byla zahájena počátkem roku 2008. Je unikátní už proto, že se tato část stavby dálnice D8 realizuje v krajinném pásmu, kde musí být splněny zvláštní požadavky na ochranu přírody. Stavaři totiž vůbec nesmí vstoupit do údolí. Projektanti tak navrhli konstrukci, která celé údolí překlenuje bez nutnosti stavebního zásahu pod mostem samotným.

Obrázky

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Park Osmička v Lovosicích láká k procházce na novou vyhlídku

Park Osmička v Lovosicích láká k procházce na novou vyhlídku

Ale zatím jenom láká, ještě se dokončují poslední práce. Pohodový parčík Osmička v maloměstském stylu najdete na břehu řeky Labe. Příjemnou procházkou podél vody nebo lehkým sportováním tu můžete strávit prosluněné odpoledne.

Lovoš

Lovoš

Lovoš tvoří přirozenou dominantu Lovosic. Národní přírodní rezervace Lovoš zaujímá vrcholové a částečně svahové partie dvou vrchů s odlišnou geologickou stavbou. Velký Lovoš (570 m n. m.) se zásaditými čedičovými horninami, Malý Lovoš, též Kybička (489 m n. m.), s kyselejší trachytovou horninou. Hojně jsou zastoupeny chráněné rostliny, např. třemdava bílá, kosatec bezlistý, koniklec luční, bělozářka liliovitá. Bohatá je hmyzí fauna.

Za kozičkama na Černodolský mlýn

Za kozičkama na Černodolský mlýn

Vděčné téma pro děti jsou zvířátka. V našem případě zvířátka a vláčky. A tak jsme zase jednou udělali výlet, kde utratíte za žrádlo pro kozy víc, než za kafe pro sebe.

Radobýl

Radobýl

Vrch Radobýl (399 m n. m.) je přírodní památkou s těžbou odkrytým severojižním profilem s dobře vyvinutou sloupcovitou odlučností čedičové horniny a uspořádáním sloupců v různých směrech. Na J a JZ orientovaných svazích je travnatá vegetace skalní stepi s hojným zastoupením vzácných a chráněných druhů rostlin, jako divizna brunátná, kozinec bezlodyžný, bělozářka liliovitá. Na vrcholu Radobýlu je vztyčen kříž; ten dnešní je již osmý v pořadí od roku 1622.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru