Kozákov, Klokočské a Betlémské skály

Český ráj Do přírody pro dospěláky12/2017

Kozákov, Klokočské a Betlémské skály

Dominantou celého kraje a předělem mezi Podkrkonoším a Českým rájem je tajemná hora Kozákov. Na jejím vrcholu stojí rozhledna, umožňující kruhový výhled od Krkonoš přes Český ráj k Ještědskému hřebenu a Jizerským horám.

Hluboký zářez kozákovské Drábovny a Měsíčního údolí je po obou stranách lemován pískovcovými výchozy s typickými tektonickými žebry. U úpatí Kozákova přechází do kaňonovitého údolí. Zde v Babí a Kudrnáčově peci prokazatelně našli první úkryt lidé již v pravěku. nelze opomenout ani návštěvu Radostné studánky, Votrubcova lomu a expozici draných kamenů.

Do oblasti Klokočských skal, na které plynule navazují Betlémské skály, můžete vstoupit kolem romantického hradu Rotštejn nebo unikátními Klokočskými průchody. Mohutné skalní bloky, z nichž vystupuje jen několik osamocených věží, dávají nahlédnout na způsob ukládání hornin na dně křídového moře. Geologickou pozoruhodností těchto skal je soustředění většiny geomorfologických tvarů známých z pískovců na území cca 3km čtverečních. Zdejší pseudokrasová jeskyně Postojna poskytla útočiště prvním lovcům v horním Pojizeří.

Více info

Obrázky

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Riegrova stezka

Riegrova stezka

Riegrova stezka je jednou z nejznámějších turistických zajímavostí v Semilech a okolí. Trasa je značena červenými turistickými značkami a spojuje Semily, místní část Bítouchov a Spálov. Celková délka je 5,5 km. Dominantou jsou kovové visuté galerie v délce 77 metrů vetknuté do skalního masivu ve výšce 5,5 metrů nad tokem řeky Jizery.

Husníkova vyhlídka

Husníkova vyhlídka

Husníkova vyhlídka, pojmenovaná podle význačného českého konstruktéra letadel, vlastence a dodavatele kovových prvků pro zajištění bezpečného průchodu na skály a vyhlídky zde i v okolí, leží v západní části Besedických skal.

Hrad Trosky

Hrad Trosky

Tahle dvojvěžová zřícenina s nezaměnitelnou siluetou se stala hlavním symbolem celého Českého ráje. Dlouho odolávala návštěvě, ale neodolala věčně. Není to tady teda pro úplně malé děti, ale jeli jsme kolem a ještě jsme tu nebyli.

Zámecká a Mariánská vyhlídka

Zámecká a Mariánská vyhlídka

Mariánská vyhlídka je jednou z nejproslulejších a nejnavštěvovanějších v Českém ráji. Nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru