Maloskalsko

Český ráj Do přírody s dětmi pro dospěláky11/2017

Maloskalsko

Perlou Českého ráje je Maloskalsko. Výrazný Vranovský hřeben a Suché skály jsou pozůstatkem obrovské kry, kterou alpsko-karpatské vrásnění vyzdvihlo a postavilo do kolmé polohy. Úzký skalní masiv na pravém břehu Jizery byl ve středověku využit jako základ obranných hradů Vranov a Frýdštejn. Vyhlídka nad Jizerou poskytuje neopakovatelný panoramatický pohled na meandr Jizery v místech, kde voda prorazila skalní kru. Nad osadou Záborčí najdeme menší skupinu skal s pozůstatky sklaního hradiště, zvanou maloskalská Drábovna.

Nezapomenutelný je pohled na rozeklaný hřeen Suchých skal (známé jako "České Dolomity") na protější straně řeky hojně využívaný milovníky horolezectví. Skály u Besedic se skalním bludištěm Kalich a Chléviště naízejí několik atraktivních výhledů an celé maloskalské údolí. Besedické skály a skály na Sokolu s četnými slujemi, průchody a soutěskami, mnohde tvořenými zřícenými skalními bloky, byly v časech náboženského útlaku útočištěm Českých bratří. Kolem této modlitebny vede jedna ze značných turistických stezek. Celá tato oblast přechází u vesnice Rakousy ve vápnité pískovce s mnoha puklinovými jeskyněmi a nalezišti fosilií. Za pozornost stojí zřícenina středověkého hradu Zbirohy.

Obrázky

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Zřícenina hradu Vranov - Pantheon

Zřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska.

Husníkova vyhlídka

Husníkova vyhlídka

Husníkova vyhlídka, pojmenovaná podle význačného českého konstruktéra letadel, vlastence a dodavatele kovových prvků pro zajištění bezpečného průchodu na skály a vyhlídky zde i v okolí, leží v západní části Besedických skal.

Kozákov, Klokočské a Betlémské skály

Kozákov, Klokočské a Betlémské skály

Dominantou celého kraje a předělem mezi Podkrkonoším a Českým rájem je tajemná hora Kozákov. Na jejím vrcholu stojí rozhledna, umožňující kruhový výhled od Krkonoš přes Český ráj k Ještědskému hřebenu a Jizerským horám.

Zámecká a Mariánská vyhlídka

Zámecká a Mariánská vyhlídka

Mariánská vyhlídka je jednou z nejproslulejších a nejnavštěvovanějších v Českém ráji. Nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru