Samuelova jeskyně

Liberecký kraj Do přírody pro dospěláky06/2018

Samuelova jeskyně

Samuelova jeskyně je do skály vytesaný jednoduchý příbytek. Bydlel tu jakýsi Samuel, ale teď už nebydlí. Jinak je to moc pěkný pískovcový skalní solitér s výhledem na Sloup, hrad i rozhlednu a všeobecně do daleka.

Je to sem trošku do kopce, vrcholové partie nejsou vhodné pro ty, co mají závratě. S úplně malými dětmi to sem je spíš nebezpečné (kvůli riziku pádu), ale jinak tu panuje vůně borovicového lesa a jehličí, skály jsou prohřáté od sluníčka, krásně se tu rozhlédnete a ten dokopec není zase až tak hroznej. S kočárkem sem nevyjedete.

Přístup je pěkně značen ze všech stran, nejkratší je asi z ulice Ke Hradu, kousek vzhůru po naučné stezce a pak po šipkách. Zajímavá je kombinace s výletem na rozhlednu Na Stráži. Je to tu všude kousek.

Více info

V jeskyni žil 17 roků pustevník Samuel Görner, profesí zahradník a optik. V roce 1735 se přestěhoval na Poustevníkův kámen. Po několika dalších letech se nastěhoval do prázdné chaty u Svaté hory u Příbramy, kde byl jednou v noci přepaden a zavražděn.

Obrázky

Samuelova jeskyně (Honza)Samuelova jeskyně (Honza)Samuelova jeskyně - skály (Honza)Samuelova jeskyně - skály nad jeskyní (Honza)
Samuelova jeskyně - vyhlídka (Honza)Samuelova jeskyně - přístup (Honza)Samuelova jeskyně - výhled na hrad (Honza)Samuelova jeskyně - posezení (Honza)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Rozhledna na Stráži

Rozhledna na Stráži

Rozhledna na Stráži poskytuje výhled na vesničku Sloup, zdejší věhlasný pískovcový zámek, na některé skalní útvary a sloupské vyhlídky.

Sloupský vyhlídkový okruh

Sloupský vyhlídkový okruh

Sloupský vyhlídkový okruh je mírně náročný okruh po skalách v okolí vesničky Sloup v Čechách. Navštívíte díky němu ty zásadní skalní vyhlídky a rozhlednu, s mírnou odbočkou z něj i hrad nebo jeskyni.

Proč se všem líbí ve Sloupu v Čechách

Proč se všem líbí ve Sloupu v Čechách

Sloup v Čechách je vesnička s duchem starých časů poctivé vesnice. Leží nedaleko Nového Boru a lidé to tu milují pro klidnou lokalitu v oblasti pískovcových skal.

Skalní hrad a poustevna Sloup

Skalní hrad a poustevna Sloup

Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Na 35 m vysoké pískovcové skále v obci Sloup v Čechách leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru