Hrad Trosky

Český ráj Hrady a zámky pro dospěláky09/2018

Hrad Trosky

Tahle dvojvěžová zřícenina s nezaměnitelnou siluetou se stala hlavním symbolem celého Českého ráje. Dlouho odolávala návštěvě, ale neodolala věčně. Není to tady teda pro úplně malé děti, ale jeli jsme kolem a ještě jsme tu nebyli.

Z věží Baba a Panna se nabízí krásný výhled na malebnou krajinu Českého ráje i okolní regiony. Jenomže něco za něco. Dobrý bylo, že parkoviště je opravdu nějakých 600 metrů od vstupní brány, lehké převýšení a už hurá platíme vstupné.
Na Babu vede dřevěné schodiště, které se plazí po skále, až dosáhne vrcholu a pak ještě jedno patro ve věži. Vítr úplně neskutečnej, ale pecka výhled. Trošku nám do toho vrzala černožlutá plechová vlajka - měli by to namazat.

Vyšší věž Panna je nepřístupná, ale dá se vystoupat na její úpatí a vyfotit Babu. Panna je prostě nedobitelná. Doufejme, že se to časem změní, protože by to mohl být krásný závraťový zážitek. Obě věže jsou nádherně přilepené na skálu, takže o adrenalin není nouze.

V letní sezóně se na hradě konají kulturní akce, vystupují zde šermíři, sokolníci a další.

Více info

Obrázky

Schodiště na Babu (Honza)Hrad Trosky, Baba - vrchol (Honza)Hrad Trosky, výhled na Pannu (Honza)Hrad Trosky, výhled na Pannu (Honza)
Hrad Trosky, výhled na Babu (Honza)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Zámecká a Mariánská vyhlídka

Zámecká a Mariánská vyhlídka

Mariánská vyhlídka je jednou z nejproslulejších a nejnavštěvovanějších v Českém ráji. Nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova.

Prachovské skály

Prachovské skály

Skalní města se nám líbí - sluníčko, borovicové lesy, skály, píseček, průlezy skalami, žebříky, vyhlídky. Tentokrát jsme vyrazili do Prachovských skal. Na podzim je to tu krásně barevné, šedivá barva skal vyniká na zeleno zlato červeném pozadí, modré nebe. Krásně strávený celý den.

Kozákov, Klokočské a Betlémské skály

Kozákov, Klokočské a Betlémské skály

Dominantou celého kraje a předělem mezi Podkrkonoším a Českým rájem je tajemná hora Kozákov. Na jejím vrcholu stojí rozhledna, umožňující kruhový výhled od Krkonoš přes Český ráj k Ještědskému hřebenu a Jizerským horám.

Hrad Kost a údolí Plakánek

Hrad Kost a údolí Plakánek

Asi 18 km od města Jičín, v CHKO Český ráj se nachází jeden z nejzachovaltejších, nevýznamnějších, ale také posledních středověkých hradů na našem území. Jako jeden z našich mála hradů není umístěn na vršku, ale v údolí na pískovcovém ostrohu.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru