Hrad Kost a údolí Plakánek

Český ráj Hrady a zámky s dětmi 05/2017

Hrad Kost a údolí Plakánek

Asi 18 km od města Jičín, v CHKO Český ráj se nachází jeden z nejzachovaltejších, nevýznamnějších, ale také posledních středověkých hradů na našem území. Jako jeden z našich mála hradů není umístěn na vršku, ale v údolí na pískovcovém ostrohu.

Až se vás budou ptát, co je zajímavého na hradní věži, tak si povšimněte, že z jednoho konkrétního místa je vidět všechny 4 hrany. Takže věž není čtvercového půdorysu, ale lehce lichoběžník. Nechtíc. Speciální prohlídky můžete absolvovat s členem hraběcí rodiny Kinských.

To specifické místo je výchozí bod pro procházku do údolí Plakánek. Údolí se rozprostírá podél Klenického a Veseckého potoka a směřuje od hradu Kost kolem rybníku Obora k vesničce Střehom plné starodávných roubených chaloupek, před kterou končí v místě zachovalého vodního mlýna. Prochází tudy i naučná stezka. Své jméno dostalo podle pověsti po bohaté dívce, která si tu oči vyplakala pro nešťastnou lásku k chudému jinochovi.

Více info

Web: http://www.hrad-kost.cz
Dostupnost: duben až říjen
Doprava: autem na parkoviště přímo v podhradí

Obrázky

Údolí Plakánek (Luděk Antoš)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Zámecká a Mariánská vyhlídka

Zámecká a Mariánská vyhlídka

Mariánská vyhlídka je jednou z nejproslulejších a nejnavštěvovanějších v Českém ráji. Nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova.

Hrad Trosky

Hrad Trosky

Tahle dvojvěžová zřícenina s nezaměnitelnou siluetou se stala hlavním symbolem celého Českého ráje. Dlouho odolávala návštěvě, ale neodolala věčně. Není to tady teda pro úplně malé děti, ale jeli jsme kolem a ještě jsme tu nebyli.

Drábské světničky

Drábské světničky

Bylo krásně teplo, sluníčko svítilo, tak nebylo důvodu nevyrazit z Prahy směr Mnichovo Hradiště a udělat si malou procházku... Tentokrát na samý okraj Českého ráje, na zříceninu hradu Valečov, Drábské světničky a Krásnou vyhlídku.

Středověká krčma Dětenice

Středověká krčma Dětenice

Ani jsem sem tenhle tip nechtěl dávat, ale nedávno jsem pochopil, že ještě ne všichni vědí o letitém fenoménu Středověké krčmy Dětenice. O místě, kde se jediným krokem přes práh krčmy ocitnete ve středověku.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru