Bílá Opava naučná stezka

Jeseníky Do přírody s dětmi se psem pro dospěláky05/2018

Bílá Opava naučná stezka

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na sedmi informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace.

Zatímco v horní části údolí vytváří bystřina Bílá Opava velké vodopády, v dolním úseku vzniklo několik různě starých říčních koryt. Při povodni v červenci 1997 právě zde řeka strhla masivní most z železobetonových panelů na ocelových traverzách. Na místě panelového mostu byla postavena dřevěná lávka. V úseku nad ní je nyní vidět tři říční koryta. Před povodní 1997 tekla Bílá Opava prostředním korytem, při povodni si vytvořila zcela nové koryto na turistické cestě, po povodni se však nevrátila do původního koryta, ale do koryta starého, několik desítek let opuštěného.

Bílá Opava pramení (významné přítoky jsou Pradědský a Ovčárenský potok) v sedle mezi Petrovými kameny a Pradědem v nadmořské výšce 1 280 m.n.m. Protéká Karlovou Studánkou a Ludvíkovem, ve Vrbně se ve výšce 544 m.n.m. spojuje se Střední Opavou a pak níže ještě s Černou Opavou vytváří řeku Opavu, která teče přes Krnov a Opavu do Ostravy, kde se vlévá do Odry.

Více info

Naučnou stezku Bílá Opava nalezneme v Hrubém Jeseníku. Začíná v Karlově Studánce (760 m n.m.) a končí u Chaty Barborka (1310 m n.m.), která se nachází pod Pradědem. Délka této trasy je cca 5 kilometrů a pomalou chůzí ji lze projít za hodinu a půl.

Obrázky

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

NS Po hřebenech - Světem horských luk

NS Po hřebenech - Světem horských luk

Naučná stezka vás provede trasou dlouhou 12 km z Ovčárny přes Vysokou holi a Jelení studánku na Skřítek. Kromě přírodních zajímavostí se na ní dozvíte, jak svět horských luk ovlivnil člověk, a za námahu po náročném stoupání budete odměněni krásnými výhledy.

Vzhůru na Praděd

Vzhůru na Praděd

Praděd je nejvyšší hora Jeseníků, v televizi jsou vždycky spektakulární pohledy na tuhle horu v pořadu s informacemi o sněhové pokrývce a zajímalo mě, jak to tam vypadá ve skutečnosti. Naším základním táborem byl takový klidný malý rodinný kemp (zahrada) u Mlýna ve Velkých Losinách.

Elektrárna Dlouhé Stráně

Elektrárna Dlouhé Stráně

Pro člověka pocházejícího z prostředí plného hnědouhelných tepelných elektráren je tahle přečerpávající jako z jiného světa. Tichá, bezprašná, bezexhalační, téměř neviditelná. Z obrázků, povídání a článků na internetu se všechno tězce představuje, tak jsme se museli vydat do Jeseníků a prozkoumat to na vlastní oči.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru