Orlík

Jihočeský kraj Hrady a zámky s dětmi s kočárkem 06/2019

Orlík

Orlík je moc pěkné místo a příjemná procházka, i když nejste milovníci zámků a dovnitř nechcete. Můžete se projít zámeckým parkem, potkát pávy, vyhlídnout na přehradu a navštívit jeden nechvalně proslulý, ale o to impozantnější most.

Orlík je hrad na skále, kousek nad hladinou orlické
přehrady. Ta tu dříve nestávala, takže byl asi pěkně na skalním ostrohu, teď tedy na jejím břehu. Zámek je v majetku rodiny Schwarzenbergů a to mu dodává takové tajemno, když vidíte, že tahle víkendová chatička, není zas až tak malá.

My jsme na Orlík dorazili autem. Parkovat se dá ve vsi Staré sedlo, nebo o trochu blíže - na kraji zámeckého parku na ofiko parkovišti Orlík n.Vlt. Odsud je to k zámku kousek, a světe div se: z kopce. S našimi malými dětmi jsme šli přímo na věc, ale okolím vede naučná stezka Orlík - Zvíkovské podhradí. Případně červený výletní okruh ke Schwarzenberské hrobce. Z obou stran máte místy pěkný výhled na zámek.

V prostranství před samotným zámkem můžete posedět a posvačit, případně můžete využít pohostinnost místních restaurací. Zvědavě vás budou doprovázet pohledy místních pávů.

Pro děti je tu ještě jedna atrakce, a to vyjížďka lodičkou po přehradě, přístaviště je nedaleko zámku.

A když už tu budete, nezapomeňte navštívit nechvalně proslulý silniční Žďákovský most přes přehradu (nájemné vraždy, sudy, Sametoví vrazi... však víte). Je na silnici 19 kousek odsud a spojuje dva protilehlé břehy nádrže.

Více info

Obrázky

Orlík (Táta)Orlík (Táta)Orlík (Táta)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru