Skalní hrad Neurathen a vyhlídka Basteibrücke

Českosaské Švýcarsko Do přírody s dětmi se psem pro dospěláky04/2018

Skalní hrad Neurathen a vyhlídka Basteibrücke

Jen pár kilometrů od Hřenska najdete skalní hrad Neurathen a u něj unikátní kamenný most Basteibrücke, kde vás čeká úchvatný pohled na Saské Švýcarsko.Přístupových cest je několik. Liší se v náročnosti přístupu. Prvotní obtíž je překonat Labe. Nejbližší most je v Bad Schandau nebo Pirně. Případně můžete využít kapacitní parkoviště a následný osobní přívoz přímo ve městečku Kurort - Rathen. Cesta přívozem tam a zpět stojí 1,50 euro, a na druhé straně řeky vás čeká asi 40 minutový výstup od úrovně Labe až na vrchol skal. Náročné stoupání vás ale odmění několika výhledy na skalní město, řeku a okolí. Stezka je dobře udržovaná, dalším omezením mohou být časté schody. Pokud vás kopec vyděsí, máte možnost najmout si vrcholové taxi.

Nejpohodlnější přístup (třeba i s kočárkem) je z jednoho z parkovišť na silnici K8716 (Basteistrasse). Odbočku najdete mezi obcemi Rathewalde a Lohmen. Parkoviště jsou tu 2, jedno téměř vrcholové, druhé asi 2 km daleko. Z něj vede k Bastei chodníček, nebo zde jezdí autobus.

Pozor na vesničku Waltersdorf - i zde najdete ukazatele na Bastei, asi chtějí kus turismu uloupit i pro sebe. Ale cesta odsud je dlouhá asi hodinu a půl, vede nejprve dolů do obce Rathen a pak celý kopec znovu nahoru. Hezká procházka to může být snad na jaře, kdy kvetou všudypřítomné rododendrony.

Na vrcholu vás přivítá restaurační komplex, na vyhlídku je to pár desítek metrů. Pokud jste šli cestou z vesničky Rathen, cestou jste potkali dřevěný plot z kůlů, za nímž se tyčí skalní hrad Neurathen. Zaplatíte vstupné 2,00 euro a už jste na místě bývalého strážního hradu ze 14. století, jehož zbytky jsou stále patrné. Při prohlídce vedoucí po železných lávkách a žebřících si uvědomíte, jak nedobytný hrad byl. Můžete prozkoumat také zasklenou maketu hradu z dob jeho největší slávy, za pozornost stojí i velký prak, koule či kamenná cisterna na vodu.

Z hradu je úžasný rozhled, vidíte celé skalní město i do propasti Mardertelle. Jako na dlani máte i skalní divadlo Rathen pro 2 tisíce lidí, jedno z největších divadel pod širým nebem v Sasku. Už od roku 1936 sem od května do září jezdí milovníci oper, pohádek, romantických příběhů, ale i fandové divokého západu. Do místního repertoáru patří totiž i Vinnetou, protože právě tady, v krajině Labských pískovců, nacházel Karel May inspirace pro své příběhy.

Jenom pár kroků od hradu je snad nejlákavější turistická atrakce Saského Švýcarska, vyhlídková terasa Bastei s prvním skalním turistickým mostem v Evropě - Basteibrücke. Most, vzpínající se nad řekou ve výšce 194 metrů, byl původně celý ze dřeva, do dnešní podoby byl přestavěn z pískovce roku 1851. Most o délce 76 metrů překlenuje propast Mardertelle neboli Kuní jáma a nabízí působivé vyhlídky na řeku Labe, stolovou horu Lilienstein, Pfaffenstein či na nedalekou pevnost Königstein. Na most je přístup zdarma.

Obrázky

Skalní hrad Neurathen a vyhlídka Basteibrücke (Honza)Skalní hrad Neurathen a vyhlídka Basteibrücke (Honza)Skalní hrad Neurathen a vyhlídka Basteibrücke (Honza)Skalní hrad Neurathen a vyhlídka Basteibrücke (Honza)
Skalní hrad Neurathen a vyhlídka Basteibrücke (Honza)Skalní hrad Neurathen a vyhlídka Basteibrücke (Honza)Skalní hrad Neurathen a vyhlídka Basteibrücke (Honza)Skalní hrad Neurathen a vyhlídka Basteibrücke (Honza)
Skalní hrad Neurathen a vyhlídka Basteibrücke (Honza)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Svět modelové železnice

Svět modelové železnice

Nedaleko za hranicemi leží svět radosti a úžasu pro tatínky a jejich děti. Fenomén takzvané zahradní modelové železnice zde dostává jiný rozměr. Přes 200 modelů budov, mnohé z nich přímo z Rathenu nebo jeho okolí, 80 výhybek, v průměru 25 pohybujících se souprav - včetně modelu vysokorychlostního vlaku ICE.

Zábavní park Elbe Freizeitland Königstein

Zábavní park Elbe Freizeitland Königstein

Zábavní park, kde se děti vyblbnou a dospělí si taky neodpočinou. Park se skládá z několika zón. Průvodcem vám bude postavička bobra Bibi.

Pevnost Königstein

Pevnost Königstein

Pevnost zbudovaná na pískovcové stolové hoře nad řekou Labe kousek od česko-německých hranic. Z dálky téměř nepoznáte, že je tento vrch něčím vyjímečný. Když sem dorazíte, zjistíte, že za návštěvu rozhodně stojí.

Pfaffenstein

Pfaffenstein

Výlet za úžasnými výhledy na Pfaffenstein, za skálou Berberine a skalními cestičkami vedoucími křížem krážem. Úchvatná stolová hora na dohled slavnějšímu Königsteinu. Někdy až mrazivá je ta hloubka, ze které se tu rozhlížíte a srázy, ke kterým dojdete!

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru