Výběr dětského odrážedla

Vybavení s dětmi 06/2018

Výběr dětského odrážedla

Taťka má kolo Ghost, je s ním nadmíru spokojený, a tak mladý pán dostane přeci odstrkávadlo stejné značky, ne? Aby k sobě pěkně pasovali…. Recenze jsem ale na odrážedla Ghost nenašel žádné, maximálně přepsané marketingové informace od výrobce. Tak jsem jednu sepsal.

Samozřejmě jsem se nedíval jenom na jedno odrážedlo, takže tady máte pár postřehů, které jsem nasbíral. Rozhodoval jsem se mezi 4 typy. První byl vychvalovaný FirstBike, druhý Kokua, třetí Ghost, dodatečně doplňuji X-bike.

FirstBike je vyrobený z pevného sklolaminátu a díky tomu extrémně lehký (takže se dá přenášet, když dítě začne stávkovat). Kamarád potvrzuje, že jeho Adámek je spokojený a odrážedlo vydrží kde co. Existují pro něj různé doplňkové komponenty jako brzdu, přídavná kolečka, nastavitelná sedlovka, blatníky, různé typy koleček, košíčky, zvonečky atd. Řídítka neumožňují celou rotaci kolem své osy. Váha 3,9kg. Cena 2980 Kč za nové (záleží samozřejmě i na zvolené výbavě), na internetu seženete použité od 1800 Kč.

Kokua má rám ze slitiny hliníku. Uprostřed kostry je vložena pružící guma, která poskytuje úlevu páteři při průjezdu terénem. Dokonce si můžete zvolit úroveň odpružení volbou toho správného kusu pryže. Ale žádné boční vyztužení. Velmi příznivá váha 3,4 kg. Cena 5390 Kč, ale měl jsem i nabídku loňského modelu za 4200 Kč.

Ghost Powerkiddy se vyrábí už několik generací stále stejný. V zelené barvě pro kluky a fialové pro holčičky. Ani na webu výrobce k němu neseženete mnoho informací, jedině základní produktovou fotku a technický výkres geometrie kostry. Odrážedlo má poměrně široký úchop řídítek. Kostra od předního kola je poměrně daleko odsazená, takže nehrozí skřípnutí nožičky. Nemá ochranu proti příliš ostré zatáčce (blokace řídítek). Kostra působí pevně, ve spodní části je stupátko vhodné k odkládání nožiček, když to pěkně jede. Když to hodně pěkně jede, chybí brzda k zastavení. Oceňujeme kola s desénem do terénu a drátkový výplet. Ergo jsme vyzkoušeli, pěkně pasuje k našemu Ondrášovi – 105cm /17 kg. Váha ještě slušná – 4,8 kg – na velké poponášení to ale nebude. Základní prodejní cena 3490 Kč.

V průběhu zjišťování jsem prohledával i recenze na německých stránkách. Velmi dobré recenze a různé certifikáty dostalo odrážedlo Puky (má brzdu, široké stupánko na nohy, předpokládám pevnou konstrukci; dobré reference na bezpečnost při používání).

Zkušenosti tomu chtěli, že nakonec u mých dětí vyhrálo odrážedlo X-bike z Lidlu. Konstrukce je z tvrzeného plastu, ale velmi pevná, přitom je odrážedlo velmi lehké. Rychle se dá aretovat sedačka, když potřebujete povozit dvě děti, praktický je i košíček, kdy si Terezka vozila i svou lahvičku na pití a obvykle borovicovou šišku. Odrážedlo disponuje zadní brzdou (kterou jsme nikdy nepoužili) a vymezovačem poloměru zatáček, což je taky fajn. Za 800 Kč vítěz testu!

Obrázky

Firstbike (Honza)Kokua (Honza)Puky (Honza)X-bike (Honza)
Ghost Power kiddy (Táta)

nahoru